Szukaj

Zbigniew Ziobro chce doprowadzić wymiar sprawiedliwości do porządku [WIDEO]

16-03-2017 10:29
Lewy profil Zbigniewa Ziobry Fot. Piotr Drabik / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wystąpił w programie „Gość Wiadomości”. Tematem rozmowy były plany reformy sądownictwa. Powodem do wszczęcia procesu reform w strukturze władzy sądowniczej są przypadki licznych patologii, o których ostatnio informowały media.

Kradzieże akcesoriów komputerowych czy budowlanych a nawet drobnych kwot pieniędzy, są zdaniem ministra symbolem nieprawidłowości, jakie pojawiły się w tej prawniczej korporacji.

Bezkarność i pewność siebie członków elity sędziowskiej, wyrażała się nie tylko w czynach tego typu, ale i w słowach. Chodzi tu chociażby o stwierdzenie osoby z tego środowiska, że sędziowie, to nadzwyczajna kasta ludzi. Buta wyrażona w tym zdaniu dowodzi tego, że zmiany mechanizmów w organizacji pracy aparatu sprawiedliwości, ale również sposobu rekrutacji do tego zawodu są niezbędne.

Koniecznie przeczytaj: Poseł PO zalicza wpadkę w TVP. Zaczął mówić o „Trójkącie Wyszehradzkim” [WIDEO]

Czytaj też: Mężczyzna zaczął myć szybę w czasie programu na żywo w TVP. Prowadząca popłakała się ze śmiechu [WIDEO]

Minister Sprawiedliwości wdrożenie takich reform już publicznie wyrażał wiele razy. W wywiadzie dla TVP jego plany zostały jednak bardziej konkretnie wyartykułowane. Pierwszym elementem będzie zmiana sposobu wybierania składu Krajowej Rady Sądownictwa tak, by znaleźli się tam ludzie nowi, którzy będą delegowani przez różne środowiska, a nie tylko wybierani przez samych sędziów. Drugim filarem ma być stworzenie specjalnej szkoły dla przyszłej prawniczej elity, która będzie faktycznie stanowić o jakości polskiego prawa. Szkoła taka ma powstać w Krakowie. Trzecim elementem jest budowa przy Sądzie Najwyższym specjalnego sądu dla prawników, który będzie zajmował się przestępstwami dokonanymi przez ludzi, którzy zwykłym obywatelom każdego dnia wymierzają sprawiedliwość.

Warto przeczytać: Stonoga podlizuje się Wałęsie: „Plucie na pana prezydenta to plucie na polską flagę”. A to tylko wstęp... [VIDEO]

Podziel się