Szukaj

Wyroki ws. afery podsłuchowej. Sąd okazał się wyjątkowo surowy dla Falenty – bardziej niż prokuratura

29-12-2016 16:29
Młotek na biurku w sali rozpraw
Podziel się

Sąd okręgowy w Warszawie wydał wyroki w sprawie tzw. afery podsłuchowej. Przedsiębiorcę Marka Falentę, który miał kierować akcją związaną z podsłuchiwaniem ważnych polityków w czasach rządów koalicji PO-PSL skazano na 2,5 roku bezwzględnego pozbawienia wolności.

Wyroki usłyszały także inne osoby uczestniczące w podsłuchach między innymi w restauracji „Sowa i przyjaciele”.

Kelner Konrad Lassota i Krzysztof Rybka otrzymali identyczne wyroki - 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na 3-letni okres próby oraz karę finansową w wysokości 200 stawek dziennych po 200 zł. Sąd zrezygnował z ukarania kelnera Łukasza N, który musi jednak wpłacić 50 tys. zł na cel społeczny.

Koniecznie przeczytaj: Pomaska mówiła o referendum ws. gimnazjów. Dziennikarz wytknął jej obłudę [WIDEO]

Czytaj też: Posłowie okupujący Sejm wydali „oświadczenie” ws. zamachu w Berlinie [WIDEO]

Wymiar kary dla głównego oskarżonego, Marka Falenty jest znacznie wyższy niż wnioskowany przez prokuraturę. Strona oskarżająca żądała dla biznesmena kary 1,5 roku więzienia w zawieszeniu i 540 tys. zł grzywny. Obrona domagała się uniewinnienia. Falenta w czasie procesu mówił, że informował ABW i CBA o nagrywaniu rozmów gości restauracji. Zdaniem pełnomocników Jacka Rostowskiego i Radosława Sikorskiego, który uzyskali w sprawie status pokrzywdzonych - żądania prokuratury były zbyt niskie.

Afera podsłuchowa związana jest z nagrywaniem rozmów ważnych polityków, biznesmenów i funkcjonariuszy publicznych od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. Nagrano wtedy m.in. ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, szefa resortu spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza, minister infrastruktury Elżbietę Bieńkowską, prezesa NBP Marka Belkę i szefa CBA Pawła Wojtunika.

Warto przeczytać: Jerzy Owsiak pyta prezesa TK o opinię ws. nowelizacji ustawy o zgromadzeniach [WIDEO]

Podziel się