Szukaj

Wyciekły kolejne maile sędziów TK wybranych przez PO. Pogrążą Platformę?

03-10-2016 15:21
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński Fot. Adrian Grycuk / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Portal tvp.info ujawnił w niedzielę wieczorem kolejne maile sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Z korespondencji, jaką prowadzili Piotr Tuleja i Stanisław Biernat, wynika, że sędziowie bardzo krytycznie oceniali działania PO w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, nazywając je nawet „psuciem państwa”.

Korespondencja pochodzi z okresu 20 kwietnia – 1 czerwca 2015 r. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Piotr Tuleja w wysłanym mailu zarzucał m.in. posłom Platformy, że „idą w zaparte” i „cynicznie” forsują zmiany w prawie, a wszystko to wynika z mentalności „Samych Swoich”. Przypomnijmy, że chodziło o zaproponowaną 12 maja ubiegłego roku przez PO zmianę w ustawie o TK, która umożliwiała partii rządzącej wybór dodatkowych pięciu sędziów Trybunału. Tuleja podkreślił, że zmienianie w ten sposób prawa to „psucie państwa”.

Koniecznie przeczytaj: Wiadomo, kto zastąpi Rzeplińskiego na stanowisku prezesa TK

Czytaj też: Michalkiewicz zastanawia się, co Andrzej Duda obiecał Żydom w Nowym Jorku

Może w tej PO jest choć jedna sensowna i równocześnie decyzyjna osoba, która zrozumie sytuację i wzniesie się ponad mentalność z Samych Swoich. Być może Andrzej (Rzepliński - red.) powinien porozmawiać z Kopacz, żeby uświadomić jej powagę sytuacji. Jak będą szli w zaparte i cynicznie rozgrywali projekt, to potem nie powinni się dziwić wynikom wyborów. Opozycja zrobi z tego sztandarowy motyw kampanii wyborczej pt. »Jak PO psuje państwo«. I będą mieli rację – napisał sędzia Piotr Tuleja.

Sędzia Stanisław Biernat wskazał z kolei, że wobec „fatalnej” atmosfery, jaka tworzy się wokół Trybunału Konstytucyjnego, należy przeprowadzić „kampanię” we „wpływowych mediach”, która miałaby głównie skupić się na wywiadach udzielanych przez prezesa TK, Andrzeja Rzeplińskiego oraz na publikacji „artykułów wyjaśniających” prof. Kamila Zaradkiewicza. Biernat w mailu napisał:

Co do tych zarzutów prezes mógłby się zdystansować lub wyrazić ubolewanie, że się znalazły w ustawie" - proponuje. Jak dodaje, w dyskusji pojawiły się jednak takie zarzuty, które są oparte na "niezrozumieniu rzeczy lub celowego wprowadzania w błąd". Jako przykład podaje on niektóre wypowiedzi posłanki PiS Krystyny Pawłowicz. "Tutaj wyjaśnienia ze strony Trybunały są niezbędne, bo te zarzuty tworzą nieznośną aurę Trybunału.

Upublicznione dzisiaj wiadomości sędziów Trybunału Konstytucyjnego to kolejna część maili ujawnionych przez tvp.info. Wcześniej portal opublikował elektroniczną korespondencję prowadzoną między Andrzejem Rzeplińskim (prezesem TK), Stanisławem Biernatem (wiceprezesem TK) i Markiem Zubikiem (sędzią TK). Trzy ujawnione maile pochodziły z sierpnia 2016 r. i dotyczyły ustalania przez Trybunał Konstytucyjny strategii związanej z wydawaniem wyroków związanych z „nowymi, kontrowersyjnymi ustawami”.

Warto przeczytać: Ziobro zdradza plan reformy wymiaru sprawiedliwości

Podziel się