Szukaj

Wiadomo, kto zastąpi Rzeplińskiego na stanowisku prezesa TK

27-10-2016 14:41
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński Fot. Adrian Grycuk / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Koniec kadencji obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, Andrzeja Rzeplińskiego przypada na 19 grudnia br. Obowiązku przewodniczącego TK do czasu wybrania nowego prezesa przejmie Julia Przyłębska. Wynika to z projektu, jaki złożył wczoraj w tej sprawie PiS.

Zgodnie z projektem ustawy ok TK autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, który wczoraj trafił do Sejmu, po zakończeniu kadencji obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego jego zadania tymczasowo przejmie sędzia „posiadający najdłuższy, liczony łącznie, staż pracy: jako sędzia w TK; jako aplikant, asesor, sędzia w sądzie powszechnym; w administracji państwowej szczebla centralnego”. Jak podaje PAP, najdłuższy staż posiada sędzia Julia Przyłębska, mianowana na członka Trybunału Konstytucyjnego przez Sejm pod koniec ubiegłego roku.

Koniecznie przeczytaj: Wyciekły kolejne maile sędziów TK wybranych przez PO. Pogrążą Platformę?

Czytaj też: Andrzej Duda rozmawiał z Donaldem Trumpem

Kiedy zostanie wybrany nowy prezes TK? Projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK autorstwa posłów PiS, który został przedłożony wczoraj w Sejmie, stanowi, że Zgromadzenie Ogólne Trybunału Konstytucyjnego przedstawia prezydentowi kandydatów na prezesa TK „w terminie miesiąca od dnia, w którym powstał wakat”.

 

Warto przeczytać: Prezes ZNP twierdzi, że nie ma nic wspólnego z KOD-em. Czy aby na pewno?

Podziel się