Szukaj

Wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu RTV? Nie musisz płacić! Wystarczy drobny kruczek prawny!

29-12-2016 22:18
Piloty TV leżące na stole
Podziel się

Magazynbusinessman.com pokazuje w jaki sposób, przy pomocy prostego kruczka prawnego, można uniknąć płacenia zaległego abonamentu RTV. Zupełnie legalnie!

Poczta Polska zaczęła w ostatnim czasie wysyłać masowe wezwania do zapłaty zaległej opłaty radiowo-telewizyjnej. Okazuje się jednak, że są one w świetle prawa bezpodstawne.

Mec. Maksymilian Markowski tłumaczy, co można zrobić w przypadku otrzymania wezwania od Poczty Polskiej.

Wystarczy wysłać do Poczty Polskiej pismo z następującej treści: W związku z otrzymanym pismem z UP nr (tu numer pisma) z dnia (data), na podstawie art. 73 KPA wnoszę o wydanie z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów dokumentów, na podstawie których wysunięto wobec mojej osoby roszczenia zawarte w w/w piśmie. Uwierzytelnione kopie proszę wysłać na mój adres pocztowy.

Koniecznie przeczytaj: Abonament RTV będzie ściągany razem z PIT-em?

Czytaj też: Gliński ujawnia, ile będziemy płacić za abonament RTV. „Nie powinniśmy z tego robić histerii”

Takie pismo wysłane do Poczty Polskiej powoduje anulowanie zaległości. Dlaczego?

Rozporządzenie ministra transportu z 25 września 2007 roku, stanowi, że wszystkie rejestracje telewizorów straciły ważność w listopadzie 2008 r. Od tego czasu Poczta Polska miała obowiązek w ciągu roku nadać odbiornikom indywidualne numery identyfikacyjne, o czym musiała powiadomić ich właścicieli. W przeciwnym razie, nie ma podstaw ściągać opłat – tłumaczy mec. Markowski.

Poczta Polska, która w świetle prawa nie ma podstaw, aby wysyłać wezwania do zapłaty zaległości z tytułu abonamentu RTV, podejmuje jednak takie kroki, widocznie licząc na brak znajomości prawa u osób, do których kieruje pisma.

Co się stanie, jeżeli wyślemy do Poczty Polskiej wyżej wspomniane pismo. Niemal za każdym razem odpowiedź jest następująca:

Na podstawie ponownej analizy sprawy, uznano, że rejestracja odbiornika telewizyjnego nie dotyczy Pani osoby. Wysłane upomnienie o zaległościach w opłatach nie ma uzasadnienia.

Odpowiedź Poczty Polskiej

Warto przeczytać: Rumunia: zlikwidowano naraz ponad setkę opłat i podatków, w tym abonament RTV

Podziel się