Szukaj

Unijny Trybunał Sprawiedliwości oddalił skargę Słowacji i Węgier ws. przymusowej relokacji uchodźców

06-09-2017 13:58
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej Fot. katarina_dzurekova / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił skargę Słowacji i Węgier w sprawie decyzji o przymusowej relokacji uchodźców z Grecji i Włoszech. Sędziowie Trybunału bronią polityki UE, argumentując, że system jest proporcjonalny.

Trybunał oddalił wniesione przez Słowację i Węgry skargi przeciwko tymczasowemu mechanizmowi obowiązkowej relokacji osób ubiegających się o azyl. Mechanizm ten skutecznie i w sposób proporcjonalny przyczynia się do sprostania przez Grecję i Włochy kryzysowi migracyjnemu z 2015 roku - napisano w komunikacie Trybunału.

Orzeczenie TS jest potwierdzeniem dla władz Unii, że w procesie legislacyjnym w sprawie wydania postanowienia o przymusowej relokacji nie popełniono błędów prawnych. Tym samym Komisja Europejska zyskała dodatkowy „argument”, aby wywierać presje na kraje członkowskie, w tym na Polskę.

Koniecznie przeczytaj: Komisja Europejska znów grozi krajom, które nie przyjęły uchodźców! Postawiła Polsce, Czechom i Węgrom ultimatum

Czytaj też: Niemcy policzyli, ile ma wynosić kara dla Polski za nieprzyjęcie „uchodźców”

Przypomnijmy, we wrześniu 2015 r. na posiedzeniu Rady UE wydano postanowienie o przymusowej relokacji 120 tys. uchodźców, które poparł m.in. rząd Ewy Kopacz. Sprzeciwiły się Czechy, Słowacja, Rumunia oraz Węgry, Finlandia wstrzymała się od głosu, ale decyzję podjęto większością głosów.

Postanowienie Rady postanowiły zaskarżyć najpierw Słowacja, potem Węgry, utrzymując, że jest ona niezgodna z prawem.

Polska nie złożyła skargi, ale poparła oba kraje w postępowaniu przed przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości. Przeciwko wystąpiły Niemcy, Francja, Szwecja, Luksemburg, Belgia, Włochy, Grecja oraz Komisja Europejska.  

Warto przeczytać: Marek Jurek na prostym przykładzie udowodnił Timmermansowi hipokryzję. Pouczył go też, jak... należy stosować procedury UE [WIDEO]

Podziel się