Szukaj

Przewodniczący związku zawodowego policjantów w woj. śląskim chce wprowadzenia zakazu nagrywania policyjnych interwencji

24-11-2016 20:47
Interwencja policji - Marsz Niepodległości 2013 Fot. Piotr Drabik / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

„Chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, by nagrywanie policyjnych interwencji było zabronione. Jeśli ktoś chce kręcić filmy, to niech zostanie reżyserem kina akcji” - stwierdził w wywiadzie dla „Dziennika Zachodniego” Rafał Jankowski, nowy przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. śląskiego.

Jankowski wśród priorytetowych zadań, jakie zamierza realizować przez najbliższe lata jako szef związku zawodowego policjantów na Śląsku wymienił m.in. „kwestie wizerunkowe”, do których zaliczył „zajęcie się osobami, które nagrywają policyjne interwencje”. Według niego takie osoby przeszkadzają w wykonywaniu pracy przez funkcjonariuszy. Jankowski wskazał też, że w innych krajach tego typu działania podejmowane przez obywateli są zakazane.

Koniecznie przeczytaj: Nagrał wykroczenie policji. Powalono go na ziemię i aresztowano

Czytaj też: Jest odpowiedź policji ws. wejścia do biura poselskiego Liroya-Marca

Szef związku uważa, że filmy z policyjnych interwencji, które publikowane są później w internecie często zawierają jedynie fragmenty całego zajścia i według niego stanowią manipulację.

(...) te filmy są później publikowane w internecie i często nie pokazują całego przebiegu interwencji. Zazwyczaj jednoznacznie wskazują na to, że policjanci albo zrobili coś źle, albo czegoś nie zrobili. Chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, by takie nagrywanie było zabronione. Jeśli ktoś chce kręcić filmy, to niech zostanie reżyserem kina akcji.

Jankowski dodaje też, że przepisy prawa powinny przewidywać ostrzejsze kary w przypadkach obrażania policjantów:

Chcemy również doprowadzić do tego, by nie można było bezkarnie i publicznie znieważać policjanta i by później ten funkcjonariusz nie musiał sam walczyć o swoje dobre imię. Uważam, że to państwo powinno chronić policjantów, ponieważ stoimy na straży porządku publicznego i to my jesteśmy wysyłani do służby. Musimy czuć wsparcie tego państwa.

Warto przeczytać: Szydło zapowiada: będziemy przywracać zamknięte posterunki policji

Podziel się