Szukaj

Prokuratura sprawdza legalność Komunistycznej Partii Polski

10-07-2017 16:09
Ojcowie komunizmu Fot. Jgaray / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Do Trybunału Konstytucyjnego ma trafić wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją Komunistycznej Partii Polski. To pokłosie m.in. niedawnej aktywności tej organizacji.

Komunistyczna Partia Polski została założona w 2002 roku na bazie Związku Komunistów Polskich. Organizacja uważa się za kontynuatorkę Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Zrobiło się o niej głośno po tegorocznych obchodach Święta Pracy, które zorganizowała w Dąbrowie Górniczej. Podczas tych uroczystości działacze KPP prezentowali flagi z podobizną Włodzimierza Lenina oraz symbolami sierpa i młota.

Koniecznie przeczytaj: Lider Obywateli RP wyraźnie zmęczony protestem pod sejmem. Czy tylko protestem? [WIDEO]

Czytaj też: Polski dżihadysta namawia do ataku na nasz kraj

Używania tych ostatnich zabrania Konstytucja RP. W Rozdziale 1, Art. 13 ustawy zasadniczej czytamy: „Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa”.

Jak informuje „Gazeta Polska Codziennie”, wniosek o zbadanie zgodności działalności KPP z polską konstytucją powstaje w Prokuraturze Krajowej, która zainteresowała się sprawą właśnie po majowych uroczystościach w Dąbrowie Górniczej i publikacjach na ten temat.

Warto przeczytać: Afery, przestępstwa i przemoc. Mocny materiał TVP o KOD i Obywatelach RP [WIDEO]

Podziel się