Szukaj

Posłowie PSL i UED chcą, by Wigilia i Wielki Piątek były dniami wolnymi od pracy. Złożyli w Sejmie projekt ustawy

10-12-2018 16:59
Budynek Sejmu Fot. Photo RNW.org / flickr.com / CC BY-ND 2.0
Podziel się

Posłowie PSL i UED złożyli w Sejmie projekt ustawy, która zakłada, iż od przyszłego roku zarówno Wielki Piątek, jak i Wigilia staną się dniami wolnymi od pracy.

Autorzy projektu tłumaczą, iż podobne rozwiązanie funkcjonuje w wielu państwach. W tych dniach nie pracują m.in. Bułgarzy, Cypryjczycy, Czesi, Duńczycy, Irlandczycy czy Węgrzy.

Ponadto zwracają uwagę, że w Wigilię tylko niektórzy pracodawcy skracają czas pracy, by umożliwić swoim pracownikom odpowiednie przygotowanie się do świąt. Jak pokazuje niedawne badanie dla serwisu praca.pl, jedynie 24% badanych będzie mogło wyjść wcześniej z pracy, natomiast 76% respondentów nie będzie miało takiej możliwości.

Koniecznie przeczytaj: Zaskakujące ogłoszenie w Urzędzie Pracy w Katowicach. Poszukiwano… muzułmańskiego imama [foto]

Czytaj też: Niemcy: Naukowcy przeprowadzili badanie rynku pracy. Wyniki pokazują fiasko obecnej polityki migracyjnej [foto]

Twórcy ustawy uważają, iż z kolei Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy ze względu na swoją doniosłość, jaką ma w Kościele katolickim.  

Jeśli projekt ustawy o dniach wolnych od pracy w Wigilię i Wielki Piątek uzyska poparcie w parlamencie i podpisze się pod nim prezydent, proponowane zmiany mogą wejść w życie już z dniem 1 stycznia 2019 roku.

Warto przeczytać: Prezenterka TVN Dorota Wellman o molestowaniu w pracy. „Były takie próby”

Podziel się