Szukaj

Prawo w Polsce najbardziej zmienne w całej UE!

24-09-2016 17:26
Symbol paragrafu na tle innych paragrafów
Podziel się

Polska jest krajem, w którym prawo zmienia się szybciej niż w jakimkolwiek innym państwie UE. Według wyliczeń Grant Thornton ilość przepisów, jaka została uchwalona w Polsce w latach 2012-2014 była 56 razy większa niż w Szwecji! Nie dość, że prawo w naszym kraju zmienia się jak w kalejdoskopie, to kolejne wprowadzane przepisy są bardzo niejasne, nieprecyzyjne i często sprzeczne z innymi aktami prawnymi.

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Cezary Kaźmierczak w wywiadzie dla „Dziennika” wskazuje, że w Polsce liczba przepisów uchwalanych w ciągu jednego roku była kiedyś dużo mniejsza. Nawet kiedy skończył się PRL i kraj przechodził gruntowne zmiany ustrojowe, w 1990 r. weszło w życie około 1,3. tys. (dokładnie 1 348) stron aktów prawnych. W 2015 r. liczba ta wzrosła już do prawie 30 tys. (w ubiegłym roku opublikowano dokładnie 29 843 strony aktów prawniczych). Tak więc, ilość przepisów uchwalanych w ciągu jednego roku na przestrzeni 35 lat zwiększyła się 23 razy! Dodajmy, że od 1989 r. w Polsce nie miały miejsca większe zmiany ustrojowe, a od 1997 r. obowiązuje ta sama Konstytucja.

Koniecznie przeczytaj: Norwegia: kontrowersyjne prawo pozwala zmieniać płeć już od 6 roku życia!

Czytaj też: Nowy sondaż: „Wolność” w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość traci poparcie

Kaźmierczak zaznacza, że liczba wprowadzanych w ciągu roku przepisów w Polsce jest coraz większa i jeżeli w 2016 r. uda się utrzymać „produkcję prawa” na dotychczasowym poziomie, to i tak będzie to wielki sukces.

Tak wielka zmienność prawa to wielkie utrudnienie zarówno dla przedsiębiorców, jak i przeciętnego obywatela, który gubi się w gąszczu coraz to nowych przepisów. W tym kontekście warto przypomnieć, że jedna z głównych zasad prawa brzmi: Ignorantia iuris nocet (łac. nieznajomość prawa szkodzi), tylko jak tu się w tym prawie połapać?

Warto przeczytać: Arcybiskup, zdobywca Pokojowej Nagrody Nobla, chce mieć prawo do eutanazji!

Podziel się