Szukaj

Nowelizacja ustawy o VAT uderzy w przedsiębiorców

04-10-2016 15:28
Banknoty stu- i pięćdziesięciozłotowe
Podziel się

Coraz bardziej jasne staje się, jakim sposobem minister Mateusz Morawiecki zamierza uzyskać od podatników dodatkowe 30 mld zł, których rząd potrzebuje do realizacji socjalnych projektów. Według planowanych zmian w ustawie o VAT, przedsiębiorca ma być weryfikowany przez fiskus już przy rejestrowaniu działalności, a gdy nie uzyska pozytywnej opinii urzędnika zapłaci kaucję!

Mateusz Morawiecki, jak i cały rząd Prawa i Sprawiedliwości od dawna zapowiadał ułatwienia dla biznesu, jednak, jak się okazuje, nowe przepisy zmieniające ustawę o VAT zmierzają wręcz w odwrotnym kierunku.

Po wejściu w życiu 1 stycznia 2017 r. nowelizacji ustawy założenie firmy nie będzie już takie proste. Sam proces rejestracji wydłuży się, gdyż każde nowe przedsiębiorstwo zostanie poddane weryfikacji skarbówki. Urzędnicy sprawdzą, że firma prowadzi działalność w tradycyjnym biurze i czy ma czystą „kartotekę”. Jeżeli ocena nie będzie pozytywna, podejrzany przedsiębiorca zmuszony zostanie do wpłacenia kaucji.

Koniecznie przeczytaj: Morawiecki krytykuje niskie podatki!

Czytaj też: Członek Rady Polityki Pieniężnej: podatki powinny być wyższe

Jak podkreśla, Agnieszka Durlik, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej, choć nowe rozwiązania mogą pomóc uszczelnić system VAT, to po takich zmianach w przepisach stracą też uczciwi przedsiębiorcy.

Urzędnicy mają m.in. być nieprzychylni wobec przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić działalność w wirtualnym biurze. Paweł Satkiewicz, doradca podatkowy, w wypowiedzi dla „Rzeczpospolitej” zwraca uwagę, na przepis, który mówi, że urzędnicy mogą nie zarejestrować firmy, bo się nie dodzwonią do przedsiębiorcy lub nie będą się mogli skontaktować z nim w inny sposób.

Czy urzędnik będzie każdemu wysyłał wezwanie, dzwonił, czy też może pofatyguje się do jego siedziby? Nie wiadomo, obawiam się jednak, że niektórzy przedsiębiorcy mogą mieć problemy tylko dlatego, że nie odebrali telefonu – mówi Satkiewicz, który dodaje, że przepis może być nadużywany przez urzędników, którym nie będzie chciało się weryfikować przedsiębiorcy. W takim wypadku następuje odmowa rejestracji, nie trzeba nakładać kaucji, a przedsiębiorca nawet nie musi być powiadomiony o odmowie.

Na czym ma polegać weryfikacja nowego przedsiębiorcy? W rozliczeniach z dwóch lat wstecz nie mogą pojawić się zaległości w podatkach większe niż 20 tys.

Ale to nie wszystko – podkreśla Satkiewicz - Czyste muszą być też firmy, w których działalność był zaangażowany, a także osoby, które z nim współpracują: wspólnicy, członkowie zarządu, prokurenci.

Jaką kaucję będzie mógł nałożyć urzędnik, jeżeli zaległości podatkowe osoby zakładającej firmę wydadzą mu się podejrzane? Przewidywana kwota „kary prewencyjnej” ma wynosić od 20 tys. zł do 200 tys., a decyzja skarbówki będzie uznaniowa.

Warto przeczytać: Przedsiębiorca, który zbankrutował z winy urzędników, nie dostanie odszkodowania

Podziel się