Szukaj

Niższy CIT dla małych firm. Ustawa czeka na podpis prezydenta

06-09-2016 18:49
Budynek Sejmu Fot. Photo RNW.org / flickr.com / CC BY-ND 2.0
Podziel się

Sejm po poprawkach Senatu przyjął nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która obniża podatek CIT dla małych przedsiębiorstw z 19% do 15%. Ustawa w nowym kształcie oczekuje teraz na podpis prezydenta.

Zgodnie z przepisami, które mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r., preferencyjna stawka podatku CIT obejmie przedsiębiorstwa o rocznym obrocie nieprzekraczającym 1,2 mln euro oraz nowo otwierane firmy. Z obniżki CIT nie skorzystają podatkowe grupy kapitałowe.

Według rządu, podmiotów, które będą mogły odprowadzić niższy podatek jest w Polsce ok. 400 tys. Celem obniżenia CIT-u ma być wsparcie mikrofirm, jednak przede wszystkim pobudzenie wzrostu gospodarczego kraju - zapewnia rząd.

Koniecznie przeczytaj: „Podatek handlowy” wchodzi w życie. Eksperci: stracą głównie mali i średni przedsiębiorcy

Czytaj też: „Dziennikarskie muppety PO zostały zastąpione przez dziennikarskie muppety PiS”

Nie wszyscy podzielają optymizm Prawa i Sprawiedliwości. Radosław Piekarz z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego w rozmowie z Polską Agencją Prasową ocenił, że zmniejszenie stawki podatku w niewielkim stopniu wpłynie na kondycję finansową małych przedsiębiorstw.

Główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek zwraca uwagę, że w wyniku obniżeniu stawki CIT małe firmy zyskają tylko... 57 zł miesięcznie - tak niską kwotą przedsiębiorstwa te mogą co najwyżej pokryć koszty związane z podniesieniem opłat za usługi finansowe, wynikające z wprowadzenia w lutym bieżącego roku podatku bankowego.

Szacuje się, że po wprowadzeniu nowych przepisów wpływy do budżetu mają zmniejszyć się o 270 mln zł w skali roku. Jednak resort finansów zapewnia, że w ustawie zawarte zostały „mechanizmy uszczelniające” pobór podatków, które pozwolą wyrównać brakującą sumę.

Warto przeczytać: 31 sierpnia dniem wolnym od pracy? Premier Szydło: Poparłabym taką inicjatywę

Podziel się