Szukaj

Mecenas Hambura zapowiada protest głodowy w walce o prawa Polaków w Niemczech

15-05-2017 10:20
Stefan Hambura, adwokat Fot. Adrian Grycuk / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0 PL
Podziel się

Prawnik i publicysta przypomina, że obecny status Polaków w RFN to konsekwencja rozporządzenia Hermanna Goeringa z 1940 roku. Pomimo swojej liczebności, mniejszość polska w Niemczech nie ma oficjalnego statusu mniejszości narodowej, a tym samym związanych z tym praw.

Mecenas Stefan Hambura nie po raz pierwszy porusza tę kwestię. Tym razem zdecydował się na radykalne kroki. Jak mówi, skłoniła go do tego wypowiedź Hartmuta Koschyka, pełnomocnika niemieckiego rządu do spraw przesiedleńców i mniejszości narodowej. W rozmowie z „Deutsche Welle” Koschyk stwierdził, że nadanie Polakom w Niemczech statusu mniejszości nie jest potrzebne, gdyż obowiązuje niemiecko-polski traktat o dobrym sąsiedztwie z 1991 roku.

Koniecznie przeczytaj: Niemcy: Imigrant gwałcił, a policjantka… uznała to za żart

Czytaj też: Niemcy w strachu o swoje media w Polsce

Ten wywiad był kroplą, która przelała czarę goryczy – komentuje Hambura.

Jego zdaniem polityka RFN w tej sprawie narusza standardy zarówno prawa międzynarodowego, jak i niemieckiego.

Ogłoszony przez Hamburę protest głodowy ma być skierowany w stronę rządu niemieckiego. W głodówce mają uczestniczyć trzy osoby.

Nadszedł czas, by Republika Federalna Niemiec zrozumiała, że nie może się w ten sposób zachowywać jako demokratyczne państwo prawa – wyjaśnia Stefan Hambura. Zaznacza, że liczy na aktywność polskiego rządu w tej sprawie.

Warto przeczytać: Imigrant próbował okraść kobietę w lunaparku w Niemczech. Tym razem mu się nie udało [WIDEO]

Podziel się