Szukaj

Koniec „bratniej pomocy”? Posłowie zadecydują, czy niemieccy policjanci nadal będą interweniować na terenie Polski

20-07-2017 20:17
Policja niemiecka Fot. Marco / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Do sejmu wpłynął projekt ustawy znoszący tzw. „ustawę o bratniej pomocy”, która umożliwiła służbom obcych państw działanie na terenie Polski. Teraz to od posłów zależy, niemiecka policja nadal będzie się panoszyła w Polsce.

Tzw. ustawę 10-66 na początku 2014 roku przyjęto głosami posłów Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Ruchu Palikota. Umożliwiła ona funkcjonariuszom służb obcych państw interweniować na terenie Polski w wypadku „zagrożenia bezpieczeństwa publicznego” oraz „porządku publicznego”.

Przyjęcie ustawy 10-66 było reakcją ówczesnego obozu rządzącego oraz środowisk lewicowych na patriotyczne postawy Polaków, zaś głównym pretekstem było ogromne zaangażowanie w Marsze Niepodległości, organizowane w Warszawie 11 listopada.

Koniecznie przeczytaj: W Irlandii brutalnie zamordowano Polaka. Miał 40 ran kłutych! Policja ujawnia tożsamość i apeluje o pomoc

Czytaj też: Niemiecka policja pobłażliwa dla imigrantów-przestępców. Obywatele oburzeni [WIDEO]

Orędownikiem takich regulacji był ówczesny prezydent Bronisław Komorowski.

Ustawa dała podstawy prawne do podpisanego w 2015 roku porozumienia o współpracy polskiej i niemieckiej policji, które znacząco wykracza poza europejskie standardy. W jego myśl, funkcjonariusze z Niemiec nabyli prawo do użycia broni na terytorium Polski, mogą też prowadzić u nas operacje niejawne. Według części komentatorów, odpowiednia interpretacja zapisów umowy pozwoli również na podporządkowanie polskich jednostek policji zwierzchnictwu niemieckiemu.

Teraz ma się to zmienić. Projekt odpowiedniej ustawy złożył do laski marszałkowskiej Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego i poseł Klubu Parlamentarnego Kukiz`15.

Projekt przewiduje uchylenie ustawy 10-66 i automatyczne wypowiedzenie porozumienia z policją niemiecką.

Warto przeczytać: Niemcy razem z Owsiakiem przeciwko Polsce. Rząd RFN interweniuje w Warszawie

Podziel się