Szukaj

Irlandzki sąd nie pozwolił na deportację zatrzymanego Polaka ze względu na... naruszanie przez nasz kraj zasady praworządności

13-03-2018 14:51
Drewniany młotek sędziowski z podkładką
Podziel się

Jak poinformował portal TVP Info, Wielki Trybunał w Dublinie nie wyraził zgody na deportację Polaka, 41-letniego Artura C, który podejrzany jest m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Jak wyjaśniła prowadząca sprawę sędzia, taki wyrok spowodowany jest tym, że obecnie w polskim wymiarze sprawiedliwości przeprowadzane są bezprawne reformy naruszające zasady praworządności. O dalszym losie zatrzymanego zdecyduje teraz Europejski Trybunał Sprawiedliwości UE.

41-letni Polak został zatrzymany w Irlandii już pół roku temu. Podczas rozprawy obrońcy Artura C. starali się przekonywać tamtejszy sąd, że niedawne zmiany legislacyjne w polskim wymiarze sprawiedliwości nie pozwolą na uczciwe osądzenie podejrzanego.

Jak się później okazało, prowadząca sprawę sędzia przychyliła się do ich argumentów. W uzasadnieniu wyroku wstrzymującego deportację stwierdziła bowiem, że oddanie zatrzymanego mężczyzny w ręce polskiego wymiaru sprawiedliwości nie jest teraz możliwe, ponieważ obecnie przeprowadzane reformy naruszają obowiązującą w całej Unii Europejskiej zasadę praworządności:  

Koniecznie przeczytaj: Dziennikarz TVN na konferencji zadał prowokacyjne pytanie ws. przemówienia prezydenta. Minister szybko sprowadził go na ziemię [wideo]

Czytaj też: Dominik Tarczyński drwi z Rafała Trzaskowskiego – polityk PO skarżył się komisarzowi UE na praworządność w Polsce, ten go jednak zlekceważył [wideo]

Moim zdaniem, kiedy takie fundamentalne wartości, jak niezależność sądownictwa i szacunek dla konstytucji, nie są dłużej przestrzegane, to systemowe naruszenie praworządności jest ze swojej natury fundamentalnym defektem w polskim systemie sprawiedliwości.

Ponadto w uzasadnieniu wyroku sędzia wyjaśniła, że to właśnie ze względu na obecną sytuację w polskim sądownictwie nie może być uruchomiony proces deportacji wynikający z Europejskiego Nakazu Aresztowania:

Szacunek dla rządów prawa jest kluczowy dla wzajemnego zaufania w procesie działania Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Absurdalną decyzję irlandzkiego sądu stanowczo skomentował polityk PiS-u Sebastian Kaleta:

Sąd w Irlandii zmartwiony jest faktem, iż sędziów do KRS powołał w Polsce Sejm w sytuacji, gdy w Irlandii sędziów SN powołuje Prezydent na wiążący wniosek rządu.

Warto przeczytać: Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu uznał, że wspieranie rodzin z dziećmi narusza polskie prawo. „Faworyzowanie małżeństw z dziećmi jest niezgodne z Konstytucją”

Podziel się