Szukaj

Igor Tuleya o postawie sędziów sprzeciwiających się reformie sądownictwa: „Nie poszliśmy nawet o krok za daleko”

06-12-2018 16:42
Igor Tuleya Fot. Sędzia Igor Tuleya / Facebook.com
Podziel się

Sędzia Igor Tuleya goszczący w programie „Rozmowa Piaseckiego” TVN24 zabrał głos ws. obecnej sytuacji w polskim wymiarze sprawiedliwości. W trakcie swoich wypowiedzi twierdził m.in., że sędziowie uczestniczący w antyrządowych protestach i noszący koszulki z napisem „Konstytucja” są apolityczni.

Zdaniem Igora Tuleyi, uczestniczenie w antyrządowych protestach i noszenie koszulki z napisem „Konstytucja” nie narusza zasady apolityczności:

Nie poszliśmy nawet o krok za daleko.(...) Co innego dobra zmiana, co innego Konstytucja. Oczywiście, dobra zmiana w ochronie przyrody, futbolu – pewnie. Natomiast my nosząc Konstytucję chcieliśmy powiedzieć, że bronimy tych wartości zapisanych w Konstytucji.

Koniecznie przeczytaj: Policja zainteresowała się napisem „Konstytucja”. „Kto Panu tak auto zdewastował?” [foto]

Czytaj też: Justyna Steczkowska z napisem „Konstytucja” na koncercie. Ostre komentarze internautów [foto]

Prawnik skomentował również ostatnią nowelizację ustawy o SN wprowadzoną po wyroku wydanym przez TSUE:

Nie wiem, czy to krok w tył. Nie sądzę, że walka o sądy już się skończyła. Noc św. Bartłomieja jeszcze przed nami. Jesteśmy odbiciem lustrzanym społeczeństwa.

Podczas rozmowy sędzia przekonywał, że KRS nie funkcjonuje zgodnie z prawem:

My wskazujemy na to, że tak naprawdę nie ma KRS, czyli najistotniejszego organu związanego z wymiarem sprawiedliwości, który powinien strzec niezależności sądów, sędziów. Ostatnie posiedzenie KRS było w marcu tego roku. Natomiast to, co funkcjonuje teraz, to nie jest organ konstytucji. Osoby, które tam zasiadają, zostały wybrane wbrew prawu. Kadencja KRS została skrócona w sposób niekonstytucyjny.

Warto przeczytać: Justyna Steczkowska wydała oświadczenie ws. koszulki z napisem „Konstytucja”: „To nie jest mój protest" [wideo]

Podziel się