Szukaj

Gowin stawia się Kaczyńskiemu! „Nie poprę tego rozwiązania. Jest sprzeczne z Konstytucją”

15-02-2017 21:30
Jarosław Gowin Fot. Adrian Grycuk / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

W związku z planowaną przez rząd reformą dotyczącą wprowadzenia dwukadencyjności w samorządach pojawił się zgrzyt na linii Jarosław Kaczyński – Jarosław Gowin. Wicepremierowi oraz ministrowi nauki nie podoba się pomysł, aby prawo w tym przypadku działało wstecz.

Niedawno prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił, na czym polegałaby proponowane przez jego partię zmiany. Jeżeli projekt przeszedłby w takiej formie, w jakiej przedstawił go Jarosław Kaczyński, to wybierani w samorządach prezydenci, burmistrzowie i wójci mogliby maksymalnie sprawować dwie 5-letnie kadencje. Szef PiS chciałby także, aby te zmiany działały wstecz. Skutkowałoby to tym, że część samorządowców stojących na czele miast i wsi nie mogłoby już kandydować w kolejnych wyborach.

Koniecznie przeczytaj: Jarosław Kaczyński krytykuje Tuska w wywiadzie dla TVP [WIDEO]

Czytaj też: Jarosław Kaczyński strofuje ministra. Nagranie hitem w sieci [WIDEO]

Jarosław Gowin otwarcie mówi, że ten pomysł mu się nie podoba i działanie prawa wstecz jest sprzeczne z Konstytucją.

To, że ma być dwukadencyjność pięcioletnia, tylko niedziałająca wstecz, to jest propozycja – zawarta we wspólnym programie PiS i Polski Razem – sformułowana przez moją partię. Natomiast to, że ona ma działać wstecz, jest rozwiązaniem kontrowersyjnym, moim zdaniem jest to sprzeczne z Konstytucją i tego rozwiązania nie poprę – oświadczył wicepremier.

Minister nauki dodał też, że przedstawił już swoje stanowisko Jarosławowi Kaczyńskiemu, który wyraził zrozumienie.

Przedstawiłem swoją analizę wraz z konkluzją, że nie poprę tego rozwiązania. Pan prezes Kaczyński przyjął to ze zrozumieniem - powiedział Gowin.

Minister nauki uważa, iż podczas głosownia nad projektem, który ma wkrótce zostać skierowany do Sejmu, przeważą pojedyncze głosy.

Będzie głosowanie. Zobaczymy, które stanowisko zwycięży. Będzie się to ważyło prawdopodobnie o pojedyncze głosy – stwierdził wicepremier.

Warto przeczytać: Jarosław Kaczyński zaskoczony pytaniem o Światowy Dzień Kota [WIDEO]

Podziel się