Szukaj

Francuska minister o polskiej reformie sądownictwa. „Sytuacja w Polsce niepokoi wielu naszych obywateli”

12-12-2018 18:31
Nathalie Loiseau Fot. FRANCE 24 English / YouTube.com / screen YouTube
Podziel się

Jak informuje portal rmf24.pl, w trakcie wysłuchania w Radzie UE dotyczącego praworządności w naszym kraju, francuska minister ds. europejskich Nathalie Loiseau powiedziała, że obywatele jej kraju są i będą zaniepokojeni rozwojem sytuacji w polskim sądownictwie.

Podczas spotkania francuska polityk wyraziła również nadzieję, że polskie władze będą uwzględniać uwagi Komisji Europejskiej: 

Rozwój sytuacji w polskim sądownictwie i rezultaty dotychczasowego dialogu ramach Rady UE niepokoją i będą niepokoić wielu naszych obywateli. Mamy nadzieję, że od tej pory polskie władze będą stopniowo uwzględniały niepokoje Komisji Europejskiej.

Zdaniem Loiseau, polski rząd przeprowadzając ostatnią nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, dostosował się do postanowienia TSUE, co należy postrzegać jako „krok zrobiony w dobrym kierunku”.

Koniecznie przeczytaj: Polska chce być „liderem wspierania Ukrainy”. Tymczasem oto, co robią Francja, Niemcy i UE

Czytaj też: Były minister Yves Cochet o polityce migracyjnej: „Należy ograniczyć liczbę urodzeń, by móc lepiej przyjmować imigrantów”

Ponandto, według niej, analiza sytuacji praworządności w Polsce, którą przedstawił Frans Timmermans, jest „bardzo pożyteczna”.

Warto w tym miejscu przypomnieć, iż dzień wcześniej Parlament Europejski odrzucił wniosek frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów o przeprowadzenie debaty na temat sytuacji we Francji. Jako główny powód przeprowadzenia dyskusji podano brutalne zachowanie francuskiej policji wobec demonstrantów.

Jak przypominają media, w trakcie trwających od 17 listopada protestów „żółtych kamizelek” zatrzymanych zostało już ponad 4,5 tys. osób.

Słowa francuskiej polityk chętnie komentowali internauci:

Warto przeczytać: Holandia nie chce wydać 11 podejrzanych naszemu wymiarowi sprawiedliwości. „Martwi się o niezależność polskiego sądownictwa”

Podziel się