Szukaj

Wiceprzewodniczący KE zapytał Andrzeja Dudę o reformę sądownictwa. Tak ostrej odpowiedzi chyba się nie spodziewał [WIDEO]

27-01-2018 21:16
Jyrki Katainen, Andrzej Duda Fot. Masakracja / You Tube / screen YouTube
Podziel się

Polski prezydent w czasie odbywającego się w Davos Forum Ekonomicznego wziął udział w panelu poświęconym sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej. W pewnym momencie pytanie zadał siedzący na widowni wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, który nawiązał do sporu unijnej instytucji z Polską ws. reformy sądownictwa.

Dyskusja, w której brali udział Andrzej Duda, a także prezydent Litwy Dalia Grybauskaite oraz prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, skupiała się przede wszystkim na aktualnych stosunkach z Rosją i bezpieczeństwie energetycznym państw Europy Środkowo-Wschodniej. Prowadzący panel holenderski ekonomista Victor Halberstadt w pewnym momencie zmienił jednak temat i zapytał polskiego prezydenta o kwestię praworządności w naszym kraju i związany z tym spór z KE.

Koniecznie przeczytaj: Andrzej Rzepliński próbuje doradzać prezydentowi. Woli, żeby Andrzej Duda postawił się rządowi dla dobra relacji międzynarodowych [WIDEO]

Czytaj też: To nagranie podbija sieć. Andrzej Duda swoim żartem rozśmieszył Koreańczyków. Prezydent w zabawny sposób zawiązał do zimowych igrzysk olimpijskich [WIDEO]

Co jest dla mnie najważniejsze, to to, że prowadzimy dialog z Komisją Europejską. To bardzo znaczące, ponieważ – proszę mi uwierzyć – to coś nowego. Kilka miesięcy temu nie było dialogu. Był dyktat członków Komisji Europejskiej. Teraz sytuacja trochę się zmieniła – powiedział Andrzej Duda.

Nie mogę zrozumieć, dlaczego oni byli tak nieobiektywni w ocenie sytuacji w Polsce i naszych reform sądownictwa. Ustanowiliśmy instytucje i poczyniliśmy zmiany, które funkcjonują w krajach Unii Europejskiej, w Szwecji, w Hiszpanii – dodał polski prezydent.

Wtedy do dyskusji włączył się Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący KE oraz były premier Finlandii, który całkowicie inaczej ocenił sytuację.

Nie, to nie jest problem między Polską a Komisją Europejską. Jeśli dobrze pamiętam, to 23 kraje członkowskie oceniły, że naprawdę mamy problem. Dlatego KE rozpoczęła ten dialog między Polską a Brukselą – stwierdził unijny polityk.

W odpowiedzi Andrzej Duda rzucił ostro, że się z tym nie zgadza. Poproszony o dłuższą wypowiedź polski prezydent dodał:

Proszę przyjechać do Polski i zobaczyć na własne oczy i zobaczyć, jak wygląda sytuacja w moim kraju. 70% naszych obywateli jest przekonanych, że nasze sądownictwo i wymiar sprawiedliwości wymagają reformy. Ludzie czują się zakładnikami wymiaru sądownictwa.

Od ok. 24.44 minuty nagrania:

Warto przeczytać: Prezydent Andrzej Duda odwiedził strefę zdemilitaryzowaną w Korei. Zdjęcie wykonane przez jego fotografa stała się hitem internetu [FOTO]

Podziel się