Szukaj

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie: „Konstytucja nie zabrania małżeństw homoseksualnych” [foto]

11-02-2019 17:19
Flaga LGBT zawieszona na maszcie Fot. Charlie Nguyen / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Jak poinformował portal Do Rzeczy, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrujący sprawę polskiej pary homoseksualistów, którzy zawarli związek małżeński w Portugalii i chcieli zarejestrować swój ślub w naszym kraju i nie mogli dopełnić formalności, uznał, że konstytucja obowiązująca w Polsce nie zabrania zawierania małżeństw osobom tej samej płci.

Z relacji mediów wynika, że para homoseksualistów Jakub Kwieciński i Dawida Mycek, którzy pobrali się w Portugalii, po powrocie do Polski nie mogli dokonać tzw. transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa. Po odmowie ze strony kierownika warszawskiego Urzędu Stanu Cywilnego oraz wojewody mazowieckiego postanowili złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Sąd w początku br. odrzucił ten wniosek, uzasadniając to brakiem odpowiednich uregulowań prawnych, które pozwoliłyby na rejestrację homoseksualnego małżeństwa w Polsce. W związku z tym mężczyźni zapowiedzieli odwołanie w tej sprawie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Koniecznie przeczytaj: Sąd Apelacyjny zwolnił z aresztu Norberta B. To główny podejrzany ws. zbrodni, o którą oskarżono Tomasza Komendę

Czytaj też: Lech Wałęsa dostał koszulkę FC Barcelony z napisem „Konstytucja”. Bezlitosne komentarze internautów [foto]

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w uzasadnieniu swojej decyzji orzekł jednocześnie, że art. 18 Konstytucji, który mówi o szczególnej ochronie i opiece państwa wobec małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny „nie mógłby stanowić samoistnej przeszkody do dokonania transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa, gdyby w porządku krajowym instytucja małżeństwa jako związku osób tej samej płci była przewidziana”. 

W praktyce oznacza to, że jeśli para homoseksualna sformalizuje swój związek np. w jednym z państw UE gdzie jest to legalne, to Polska może uznać zawarcie tego małżeństwa i je zarejestrować.

Sąd zasugerował stwierdził również, że związki homoseksualne mogą zostać zalegalizowane w Polsce za pomocą zwykłych ustaw, bez konieczności zmiany w Konstytucji:

Powyższy przepis nie zabrania przy tym ustawodawcy, by ten mocą ustaw zwykłych zinstytucjonalizował status związków jednopłciowych lub też różnopłciowych, które z sobie wiadomych przyczyn nie chcą zawrzeć małżeństwa w jego tradycyjnym rozumieniu.

Warto przeczytać: Warszawa: Gruzin prowadził pod wpływem narkotyków. W czasie pościgu staranował policyjny radiowóz

Podziel się