Szukaj

Zygmunt Miernik zostanie w więzieniu. Rzecznik Praw Obywatelskich nie znalazł podstaw do kasacji wyroku

30-09-2016 20:29
Zygmunt Miernik, więzień polityczny Fot. katowice.tvp.pl / katowice.tvp.pl
Podziel się

Adam Bodnar, Rzecznik Paw Obywatelskich nie wniesie kasacji od wyroku skazującego Zygmunta Miernika na 10 miesięcy bezwzględnego więzienia za rzucenie tortem w sędzinę, która orzekała w procesie gen. Czesława Kiszczaka. Były antykomunistyczny opozycjonista udzielił dzisiaj wywiadu TVP3 Katowice z zakładu karnego, w którym obecnie przebywa.

Zygmunt Miernik za rzucenie tortem w sędzinę najpierw otrzymał wyrok 2 miesięcy bezwzględnego więzienia, sąd II miesięcy podwyższył ten wyrok do aż 10 miesięcy. Były antykomunistyczny opozycjonista, który w 1981 r. był internowany, karę ma odsiadywać do maja przyszłego roku. Wszystko dlatego, że chciał zaprotestować przeciwko utajnieniu procesu gen. Kiszczaka i jego bezkarności, a także zwrócić uwagę społeczeństwa, że komunistyczni zbrodniarze nadal nie zostali rozliczeni.

Sam Miernik uważa, że wyrok sądu II instancji, podwyższający wymiar kary aż pięciokrotnie, jest typową zemstą polityczną.

Jest to zemsta polityczna. To w tym sądzie stała się ta nasza akcja. Więc oni rozpatrywali sprawę koleżanki, która sama stwierdziła, że nie wie, kto w nią rzucił tortem, a domagała się tylko ścigania tego, kto w nią rzucił, ze względu na to, że zniszczył jej żakiet za 2700 zł – powiedział w wywiadzie dla TVP3 Katowice Miernik.

Koniecznie przeczytaj: Andrzej Duda tym razem ułaskawi Zygmunta Miernika? Skazany na 10 miesięcy za rzucenie tortem w sędzinę antykomunistyczny opozycjonista stara się o status więźnia politycznego

Czytaj też: Ziobro zaostrza kary dla kierowców

Były opozycjonista dodał też, że tak naprawdę skazano go bez udowodnienia winy, gdyż nie ma żadnych dowodów na to, że to właśnie on rzucał tortem. Zaznaczył też, że jego protesty w sądzie przyczyniły się do skazania Kiszczaka, który miał był uznany za niepoczytalnego i uniknąć w ten sposób kary.

Kiszczak został skazany, ale wielu do dnia dzisiejszego chodzi na wolności i cieszy się nienależytym szacunkiem i apanażami finansowymi, pochodzącymi z przestępstw, jakie popełnili na Polakach i Polsce – dodał.

Miernik podkreśla też, że potrzebna jest wymiana sporej części sędziów.

W sądach siedzą kolejne pokolenia komunistycznych sędziów. Sędzia, który wydaje wyrok wiedząc, że skazany jest niewinny, popełnia zbrodnię sądową - stwierdził Miernik.

W kontekście zakrawającego na kpinę wyroku dla Miernika, dziwi tym bardziej zachowanie Rzecznika Praw Obywatelskich, które zdecydował, że nie będzie wnosił kasacji.

Istotne w sprawie jest to, że RPO nie może wnieść kasacji wyłącznie z powodu niewspółmierności kary – taki powód odmowy wniesienia kasacji podano na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Poza tym, co już jest zdumiewające, RPO „nie stwierdził przesłanek do kwestionowania prawidłowości ustaleń stanu faktycznego, kwalifikacji prawnej czynu, jak również podstaw prawnych do podważenia stanowiska sądu drugiej instancji odnośnie oceny okoliczności mających wpływ na wymiar kary”.

Warto przeczytać: Donald Trump obiecał zniesienie wiz dla Polaków

Podziel się