Szukaj

Bardzo ostre starcie prof. Andrzeja Zybertowicz z Moniką Olejnik. „Techniczny nokaut” [wideo]

25-01-2019 12:45
Profesor Andrzej Zybertowicz Fot. Telewizja Republika / YouTube / screen YouTube
Podziel się

W czwartek prof. Andrzej Zybertowicz goszczący w programie w „Kropce nad i” zabrał głos ws. zabójstwa prezydenta Gdańska, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz „kultu” osób świeckich, takich Paweł Adamowicz, Jerzy Owsiak czy Lech Wałęsa. Jego słowa wyprowadzały z równowagi prowadzącą rozmowę Monikę Olejnik. Z kolei wypowiedzi doradcy prezydenta Andrzeja Dudy bardzo spodobały się internautom.

W trakcie rozmowy profesor Zybertowicz skrytykował kult osób takich jak: Lech Wałęsa, Jerzy Owsiak czy zamordowany Paweł Adamowicz, którzy jego zdaniem nie są postaciami posiadającymi nieskazitelne reputacje: 

Mamy do czynienia z mistyfikacją, w której z osób, których zachowanie zawiera wiele wątpliwych ogniw, robi się niby anioły.

Koniecznie przeczytaj: Zaskakujące zachowanie Moniki Olejnik i Tomasza Lisa. Tak wypunktowali Roberta Biedronia [wideo+foto]

Czytaj też: Dlaczego Polska ciągle jest oskarżana o udział w Holokauście? Wyjaśnia prof. Wolniewicz [wideo]

Podczas programu Monika Olejnik stwierdziła, że tragicznie zmarły Paweł Adamowicz „był świetnym prezydentem Gdańska”. Wówczas jej rozmówca odpowiedział, że nie końca się zgadza z taką oceną:

Mam wątpliwości, czy świetny. Wskazuję, że przy tym wspaniałym, świetnym od 20 lat prezydencie miasta rozkwitała mafia, bezkarność wielu środowisk.

Prowadząca program zapytała również, czy aby „z Lecha Kaczyńskiego również nie robi świętego”. Wówczas profesor Andrzej Zybertowicz odparł, że, w przeciwieństwie do wspomnianych przez niego osób, prezydent Polski nie współpracował ze służbami i nie miał zarzutów korupcyjnych: 

Jest taka tendencja, ale Lech Kaczyński nigdy nie donosił na SB, nie mówił, że uderzy z bańki kogoś, kto ma poglądy inne od niego i nigdy nie miał postępowania korupcyjnego w sprawie posiadania siedmiu mieszkań.

W dalszej części programu doradca prezydenta Andrzeja Dudy rozwinął swoją tezę o kulcie osób publicznych o wątpliwej reputacji. Podczas swojej wypowiedzi przypomniał m.in. o agenturalnej współpracy z SB Lecha Wałęsy:

Zdrajcy i tyrani też mają niewygumkowywalne miejsce w historii. Natomiast co do Lecha Wałęsy, miał jasne i mroczne strony swojego życia. Problem polega na tym, że system III RP utrzymywał i utrzymuje go w kłamstwie.

Prof. Andrzej Zybertowicz został również poproszony o wyrażenie opinii na temat działalności Jerzego Owsiaka i WOŚP. Wówczas powiedział:

Jerzy Owsiak upolitycznił ten projekt, pozwolił zrobić z siebie oręż polityczny. Po drugie, jeśli porównamy nakłady na służbę zdrowia z budżetu, to wszystkie zsumowane korzyści tej Orkiestry to jakiś ułamek promila.

Te słowa nie spodobały się prowadzącej rozmowę Monice Olejnik, która w sposób emocjonalny sposób próbowała bronić tej inicjatywy, przypominając swojemu gościowi, jak wielu osobom pomógł sprzęt zakupiony przez fundację WOŚP. W reakcji na słowa profesor Zybertowicz powiedział:

To jest demagogia. (...) „Ostatnia puszka Pawła Adamowicza” pokazuje, że ludzie chcieliby mieć swoich świętych. Ta próba robienia świętych świeckich z osób wątpliwych, pokazuje, że ludzie mają potrzebę świętości. Gdy wypycha się Kościół z ich życia i krytykuje się ich przywiązanie do tradycji i religii, to wówczas znajdują sobie ułomnych świętych świeckich.

Starcie profesora z dziennikarką TVN24 jest szeroko komentowane w sieci.

Warto przeczytać: Sędzia Andrzej Rzepliński zabrał głos o zabójstwie Pawła Adamowicza. „To nie był mord polityczny” [wideo]

Podziel się