Szukaj

W miejscu przekopu Mierzei Wiślanej znaleziono złoża bursztynu. Mogą być warte ok. 900 mln złotych

13-03-2019 13:35
Bursztyn Fot. Ludwig Schneider / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Jak podał portal „Do Rzeczy”, w trakcie przygotowań do przekopu Mierzei Wiślanej odkryto złoża bursztynu. Ministerstwo środowiska bada sprawę. Zleciło m.in. oszacowanie wartości tego znaleziska.

O potencjalnych złożach bursztynu, które miały znajdować się w tym miejscu, mówiono już w 2016 roku. Trzy lata temu ich wartość oszacowano na ok. 900 mln zł.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk w rozmowie z portalem wnp.pl potwierdził, iż badania potwierdziły obecność złóż bursztynu na tym terenie:

W ramach przygotowania projektu przekopu Mierzei Wiślanej i uzyskiwania wszelkich pozwoleń, przeprowadzone zostały badania na obecność bursztynu. Potwierdziły one, że w pewnych miejscach bursztyn tam jest.

Koniecznie przeczytaj: Poseł PO krytykował przekop Mierzei Wiślanej. Dziennikarka przypomniała mu, że to był pomysł... jego partii

Czytaj też: Przełomowe odkrycie naukowców w sprawie Stonehenge. „Jesteśmy znacznie bliżej rozwiązania największej tajmnicy”

Jak dodał, jeżeli potwierdzi się, że jego koncentracja jest duża, to wówczas zostaną wydane koncesje na wydobycie.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Zgodnie z zapowiedziami pierwsze jednostki przepłyną tam w 2022 r. Inwestycja ma kosztować ok. 880 mln zł.

Warto przeczytać: Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Dzięki nim stworzono lek na raka!

Podziel się