Szukaj

Zmarł profesor Bogusław Wolniewicz, wybitny filozof, publicysta i komentator życia publicznego

05-08-2017 10:12
Bogusław Wolniewicz Fot. głos racjonalny / YouTube / screen YouTube
Podziel się

W wieku 89 lat odszedł wybitny polski logik, filozof, publicysta i profesor nauk humanistycznych Bogusław Wolniewicz. Był komentatorem życia publicznego, który w bezkompromisowy sposób rozprawiał się z poprawnością polityczną.

Prof. Bogusław Wolniewicz urodził się 22 września 1927 r. w Toruniu. Był synem działacza narodowego zamordowanego przez Niemców. Wykładał m.in. na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku i Uniwersytecie w Chicago. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

Od lat 90. mocno związał się ze środowiskiem polskiej prawicy. Występował w Telewizji Trwam i na antenie Radia Maryja, a jego teksty ukazywały się w tygodniu „Najwyższy Czas!” i na łamach „Naszego Dziennika”.

Koniecznie przeczytaj: Dlaczego Polska ciągle jest oskarżana o udział w Holokauście? Wyjaśnia prof. Wolniewicz [wideo]

Czytaj też: Wolniewicz wyjaśnia dlaczego, liczebność Żydów w Polsce jest stale zaniżana [WIDEO]

W 1997 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Profesor często komentował sytuację w Polsce i na świecie, zarówno polityczną, jak i kulturalną i społeczną. Opowiadał się przeciwko wstąpieniu Polski do UE, krytykował islam, był przeciwny przyjmowaniu imigrantów. Otwarcie bronił chrześcijańskich wartości, mimo iż sam mówił o sobie, że jest osobą niewierzącą, określał się jako „rzymski katolik niewierzący”.

Zasłynął m.in. wypowiedziami takie jak te poniższe:

Pośród wielu ujemnych cech lewactwa, najbardziej wydatną jest głupota.

Na przykład o Żydach można mówić tylko dobrze albo w ogóle, inaczej jesteś antysemitą.

Ksenofobia to jest odróżnianie swoich od obcych.

Zachód stoi wobec inwazji islamu praktycznie bezbronny, bo się rozbroił duchowo. Rozbroiła go głównie owa pomyleńcza ideologia multi-kulti, otwierająca wrota temu, co nam obce lub wręcz wrogie. (…) Zachód rozbraja się duchowo także przez coś innego: przez samobójcze poniewieranie tym, co jego własne i rdzenne – z wiarą chrześcijańską na czele. Potulnie pozwala na degradowanie i profanowanie swoich świętych symboli, jak z tym orłem białym z czekolady. Muzułmanin by na to nie pozwolił; w tym ich siła i nad nami przewaga.

Poniżej niekótóre z jego komentarzy i wystąpień.

Warto przeczytać: Bogusław Linda o obchodzeniu Walentynek: „To upokarzające"

Podziel się