Szukaj

Działaczka Nowoczesnej powiedziała, co myśli o Polakach: „Przeciętny, niewykształcony, głupi naród” – potem było jeszcze gorzej [wideo]

08-04-2018 15:55
Jolanta Zjawińska Fot. Centrum Dialogu Europejskiego / Facebook
Podziel się

Jolanta Zjawińska jest działaczką Nowoczesnej. Podczas debaty pt. „Polacy i Żydzi: trudna miłość, łatwa nienawiść. Kronika dialogu i odrzucenia 1918-1968-2018” polityk powiedziała wiele negatywnych słów o Polsce oraz Polakach.

Podczas spotkania Jolanta Zjawińska zwróciła uwagę na „Lalkę” Bolesława Prusa. Działaczka Nowoczesnej stwierdziła, że już tam mieliśmy przykład pracowitego Żyda oraz leniwego Polaka:

Powiedzenie miota się jak Żyd po pustym sklepie wcale nie musi być wartościujące, to może być opisowe. W momencie, gdy subiekt żydowski w "Lalce" biegał, to on konkretnie coś robił. Leniwy Polak – subiekt wtedy siedział – ponieważ klientów nie było – patrzył w sufit, a Żyd biegał po drabinie, sprawdzał, czy ma wszystko gotowe. Gdy przyjdzie klient, on już był gotowy.

Koniecznie przeczytaj: Wyjątkowo mocne słowa Kornela Morawieckiego ws. udziału Żydów w Holocauście: „Żydzi sami szli do getta, Niemcy ich nie zaganiali”

Czytaj też: „Depopulacja”, „Zrobimy to!” – Nowoczesna poniosła marketingową porażkę. Internauci bezlitośnie wyśmiewają kampanię partii [foto]

Następnie Zjawińska postanowiła „obalić mit” dotyczący tego, że Polacy są inteligentni i mądrzy:

Umówmy się, my sobie tu mówimy, bo jak patrzymy po sobie, to wszyscy Polacy wykształceni i mądrzy. Nie – my jesteśmy bardzo przeciętnym, niewykształconym, głupim narodem. To my się obracamy w takim środowisku i nam się wydaje, że wszyscy są tacy. Jedźcie sobie państwo na prowincję, to zobaczycie. Po prostu głupi, polski naród trzeba oświecić, bo inaczej nigdy się z tego kręgu nie wyrwiemy.

Na tym wywód działaczki wcale się nie skończył. Członkini Nowoczesnej postanowiła nawiązać jeszcze do Sienkiewicza oraz zarzucić Polakom skrywany antysemityzm:

To Sienkiewicz nam wmówił, że jesteśmy wspaniałym narodem z husarskimi skrzydłami, takim cudownym i koncyliacyjnym. My tego nie wiemy. Może byliśmy zawsze antysemitami, a teraz nam się wydaje, że przez ostatnie sto lat się tak ujawniła nasza druga natura. Ona była zawsze, tylko myśmy zawsze to zakopywali.

Wystąpienie Zjawińskiej od 1:22:30:

Warto przeczytać: Niczego głupszego dziś nie przeczytacie – dziennikarz New York Times wytłumaczył, w jaki sposób Polacy doprowadzili do Holokaustu

Podziel się