Szukaj

Zbiórka pieniędzy prowadzona przez Nowoczesną nielegalna!

07-10-2016 13:28
Strona zachęcająca do wpłat na rzecz Nowoczesnej Fot. Nowoczesna / nowoczesna.org/ / screen
Podziel się

Po tym jak sprawozdanie finansowe partii Ryszarda Petru zostało odrzucone przez PKW, a Nowoczesna straciła grube miliony z subwencji i dotacji wyborczej, ugrupowanie usilnie stara się pozyskać środki na swoją działalność. Teraz okazuje się, że zbiórka pieniędzy prowadzona przez partię od kilku dni jest niezgodna z prawem.

Jakiś czas temu pisaliśmy, że Nowoczesna prosi o pieniądze na swojej stronie internetowej i Facebooku (więcej: Nowoczesna znowu prosi o 10 zł. Kondycja partii coraz gorsza?).

Niedawno partia postanowiła, zapewne z powodu małego odzewu swoich sympatyków, nieskorych do udzielania wsparcia finansowego, „zasugerować” wpłaty pieniężne przy pomocy ulotki dołączonej do e-maila o następującej treści:

Zmień kraj. 10 PLN wystarczy. Wspieraj Nowoczesna.org. Niewielka kwota może zmienić wiele.

Koniecznie przeczytaj: Ryszard Petru krytykuje reformę edukacji i zalicza kolejną wpadkę!

Czytaj też: Nowoczesna straci miliony. Bankowiec Petru nie potrafi zrobić przelewu

Pod tym tekstem zawarto informację, że mailing został wysłany na zlecenie Klubu Poselskiego Nowoczesna, ul. Wiejska 4/6/8, Warszawa.

Joachim Brudziński, wicemarszałek Sejmu i poseł Prawa i Sprawiedliwości, twierdzi, że taka zbiórka pieniędzy jest nielegalna.

To złamanie przepisów o finansowaniu partii politycznych. Klub poselski dostaje pieniądze z budżetu Kancelarii Sejmu na swoją działalność w sejmie. Nie może zbierać pieniędzy na działalność partii – mówi Brudziński w rozmowie dla „Super Ekspresu”.

Partia zdążyła się już odnieść do zarzutów. Nowoczesna całą odpowiedzialność za nielegalne próby pozyskania pieniędzy zrzuciła na firmę, która zajmowała się wysyłaniem mailingu i przyznała, że „nikt tego z nimi nie uzgadniał”.

Wysłana ulotka była próbną wersją mailingu, ulotka została wykonana przez firmę na własną rękę, nie była zaakceptowana przez przedstawicieli partii Nowoczesna. Partia Nowoczesna poprosiła agencję o przygotowanie oferty, wysłany mailing był próbną ofertą - nie był uzgadniany z partią. Klub Poselski Nowoczesnej nie był zaangażowany w rozmowy, zlecanie oraz weryfikacje treści ulotki i mailingu. Ostateczna wersja ulotki będzie zweryfikowana i poprawiona. Przekazaliśmy uwagi do agencji – poinformował „Super Ekspres” Marcin Kowalski z Biura Komunikacji Nowoczesnej.

Warto przeczytać: Nowoczesna nie płaci rat kredytu zaciągniętego na kampanię wyborczą!

Podziel się