Szukaj

Zapadł wyrok ws. ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej. Jest odpowiedź prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry

20-09-2018 16:41
Europejski Trybunał Praw Człowieka Fot. Ralf Roletschek / wikimedia.org / CC BY 3.0
Podziel się

Jak poinformował portal TVP Info, Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał dziś wyrok ws. ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej, które przeprowadzono bez zgody bliskich. Zdaniem tej instytucji, Polska działając w taki sposób, naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Do tej decyzji odniósł się m.in. prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

W czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrywał sprawę przeciwko państwu polskiemu na wniosek Ewy Solskiej i Małgorzaty Rybickiej. Według orzeczenia sędziów, Polska przeprowadzając ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej bez zgody bliskich, naruszyła artykuł 8. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka dotyczący prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.

Trybunał zdecydował, że polskie państwo ma wypłacić każdej ze poszkodowanych osób po 16 tys. euro rekompensaty. 

Koniecznie przeczytaj: Unijna rzeczniczka praw obywatelskich opublikowała raport ws. decyzji KE. Mocne zarzuty

Czytaj też: Polscy dziennikarze ujawnili, jak przebiegała wizyta polskich prokuratorów w Smoleńsku. „Nie mogli nic zrobić” [wideo]

Do wyroku ETPC odniósł się m.in. prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który powiedział, że orzeczenie to jest pokłosiem działań polskich organów ścigania za czasów poprzednich rządów:

Nie traktuję tego rozstrzygnięcia jako porażki prokuratury, ponieważ prokuratura robiła to, co do niej należy, przynajmniej ta prokuratura, która jest w okresie, kiedy ja jestem prokuratorem generalnym. (...) Można to orzeczenie interpretować jako porażkę prokuratury w okresie, kiedy rządziła PO. Wtedy prokuratura nie wywiązała się ze swoich zadań, które nakłada na nią ustawa. Bowiem Kodeks postępowania karnego nie daje możliwości wyboru, ale nakazuje w sposób bezwzględny w każdym wypadku, kiedy dochodzi do zdarzenia mogącego być przestępstwem, przeprowadzić sekcję zwłok osób, które uczestniczyły w tym zdarzeniu. (...) Problem polega na tym, że ta sekcja nie została przeprowadzona, wtedy kiedy ciała trafiły do Polski, niezwłocznie. Rzeczywiście doszło do pewnego zdarzenia, które nie powinno mieć miejsca i ma reperkusje w wyroku ETPC, mianowicie do konieczności ekshumacji ciał w wyniku tego, że zaniechano czynności, wtedy kiedy powinny one być przeprowadzone. Nie przeprowadzono wymaganych bezwzględnie przez polskie prawo sekcji zwłok ofiar katastrofy.

Warto przeczytać: Rosja: Nie żyje rosyjski prokurator, który przekazał Polsce akta ze śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej

Podziel się