Szukaj

Zapadł wyrok ws. ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej. Jest odpowiedź prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry

20-09-2018 16:41
Europejski Trybunał Praw Człowieka Fot. Ralf Roletschek / wikimedia.org / CC BY 3.0
Podziel się

Jak poinformował portal TVP Info, Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał dziś wyrok ws. ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej, które przeprowadzono bez zgody bliskich. Zdaniem tej instytucji, Polska działając w taki sposób, naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Do tej decyzji odniósł się m.in. prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

W czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrywał sprawę przeciwko państwu polskiemu na wniosek Ewy Solskiej i Małgorzaty Rybickiej. Według orzeczenia sędziów, Polska przeprowadzając ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej bez zgody bliskich, naruszyła artykuł 8. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka dotyczący prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.

Trybunał zdecydował, że polskie państwo ma wypłacić każdej ze poszkodowanych osób po 16 tys. euro rekompensaty. 

Koniecznie przeczytaj: Ziobro zdradza plan reformy wymiaru sprawiedliwości

Czytaj też: Znowu głośno o sprawie śmierci Magdaleny Żuk. Interwencję podjął minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Do wyroku ETPC odniósł się m.in. prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który powiedział, że orzeczenie to jest pokłosiem działań polskich organów ścigania za czasów poprzednich rządów:

Nie traktuję tego rozstrzygnięcia jako porażki prokuratury, ponieważ prokuratura robiła to, co do niej należy, przynajmniej ta prokuratura, która jest w okresie, kiedy ja jestem prokuratorem generalnym. (...) Można to orzeczenie interpretować jako porażkę prokuratury w okresie, kiedy rządziła PO. Wtedy prokuratura nie wywiązała się ze swoich zadań, które nakłada na nią ustawa. Bowiem Kodeks postępowania karnego nie daje możliwości wyboru, ale nakazuje w sposób bezwzględny w każdym wypadku, kiedy dochodzi do zdarzenia mogącego być przestępstwem, przeprowadzić sekcję zwłok osób, które uczestniczyły w tym zdarzeniu. (...) Problem polega na tym, że ta sekcja nie została przeprowadzona, wtedy kiedy ciała trafiły do Polski, niezwłocznie. Rzeczywiście doszło do pewnego zdarzenia, które nie powinno mieć miejsca i ma reperkusje w wyroku ETPC, mianowicie do konieczności ekshumacji ciał w wyniku tego, że zaniechano czynności, wtedy kiedy powinny one być przeprowadzone. Nie przeprowadzono wymaganych bezwzględnie przez polskie prawo sekcji zwłok ofiar katastrofy.

Warto przeczytać: Dziennikarz TVN nie potrafił zachować się podczas konferencji. Zbigniew Ziobro przypomniał mu podstawy kultury i dobrych manier [wideo]

Podziel się