Szukaj

Zamach na polską ambasadę w Berlinie? Próbowano ją spalić!

06-11-2016 23:37
Polska ambasada w Berlinie Fot. Ministry of Foreign Affairs RP / flickr.com / CC BY-ND 2.0
Podziel się

Na teren polskiej ambasady w Berlinie wrzucono kanister z niezidentyfikowaną substancją – prawdopodobnie benzyną. Na szczęście nie doszło do pożaru. Niemiecka policja ustala okoliczności sprawy. Niewykluczone, że był to zamach.

Incydent miał miejsce z soboty na niedzielę na terenie polskiej ambasady w Berlinie przy Lassenstrasse w dzielnicy Grunewald w zachodniej części miasta. Rano pracownik placówki odkrył leżący za bramą budynku kanister, w którym znajdowała się niezidentyfikowana substancja oraz nadpalony materiał.

Niemiecka policja w komunikacie opublikowanym wieczorem podała, że nie doszło do pożaru i nie ma poszkodowanych osób. Podejrzewa się, że w środku kanistra znajdowała się benzyna, jednak na razie nie zostało to potwierdzone przez służby.

Koniecznie przeczytaj: Zamach na Trumpa? Został ewakuowany przez agentów Secret Service [WIDEO]

Czytaj też: Husaria na czele Marszu Niepodległości. Ujawniono też główne hasło wydarzenia: „Polska bastionem Europy”.

Ambasador Polski w Berlinie prof. Andrzej Przyłębski w komentarzu dla TVP Info powiedział, że kanister podrzuciła jedna, zakapturzona osoba, która przestraszyła się nadjeżdżającego radiowozu i uciekła.

Policja pojawiła się zaraz po incydencie i zabezpieczyła teren. Nie są znane motywy sprawcy. Trwają próby ustalenia tożsamości tej osoby – mają w tym pomóc zdjęcia z monitoringu zainstalowanego na terenie polskiej ambasady. Okoliczności incydentu bada Wydział Ochrony Państwa - specjalna jednostka niemieckiej policji.

Niemcy potraktowali sprawę bardzo poważnie. Zajął się nią tamtejszy odpowiednik naszego Centralnego Biura Śledczego. Na razie nie wiadomo, kto pozostawił tam tajemniczy pojemnik – mówił Cezary Gmyz, korespondent TVP w stolicy Niemiec.

Polska ambasada w Berlinie w związku ze zdarzeniem zdecydowała się podjąć dodatkowe środki bezpieczeństwa – zwiększono liczbę agentów służb specjalnych pilnujących placówkę.

Warto przeczytać: Polska reprezentacja świętuje po meczu z Rumunią [WIDEO]

Podziel się