Szukaj

Ten wzruszający spot o Żołnierzu Wyklętym stał się prawdziwym hitem internetu. „Moja matka, mnie – jedynaka, puściła na śmierć” [wideo]

28-02-2018 19:57
mjr Hieronim Dekutowski Fot. Stowarzyszenie Głos Bohatera / facebook.com
Podziel się

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Stowarzyszenie Głos Bohatera udostępniło w mediach społecznościowych spot zawierający fragmenty niezwykle poruszającej wypowiedzi majora Zbigniewa Matysiaka „Kowboja”, jednego z ostatnich żyjących obecnie podkomendnych legendarnego dowódcy majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory”.

W opublikowanym nagraniu, główny jego bohater, a więc sam major Zbigniew Matysiak opowiada krótką, ale za to niezwykle przejmującą historię swojej walki o wolność i niepodległość naszej ojczyzny:

Zostałem wraz z mamą i babcią – sierotą. Bez środków do życia. Bez niczego. Niemcy pozbawili nas wszystkiego. W 1942 roku zostałem żołnierzem Armii Podziemnej, mając niespełna 16 lat. […] Moja matka, mnie – jedynaka, puściła do lasu, bez mgnienia okiem. Nie na wycieczkę, nie na obóz harcerski, ale na śmierć.

Koniecznie przeczytaj: Żołnierz Wyklęty opowiedział o nieludzkim traktowaniu w komunistycznym więzieniu. Słowa mjr Zbigniewa Matysiaka „Kowboja” przerażają [wideo]

Czytaj też: Beata Szydło przypomniała Polakom, jaki dzień dzisiaj obchodzimy. W patriotycznym przemówieniu była premier oddała cześć polskim bohaterom poległym w nierównej walce [wideo]

Ponadto major Zbigniew Matysiak tłumaczy, czym jego zdaniem charakteryzuje się prawdziwy patriotyzm, który wymaga nieraz niezwykłego poświęcenia i ofiarności:

Bo Polak to człowiek, który urodził się na pewnym skrawku ziemi. To jest jego Ojczyzna. To jest ziemia jego ojców. On za nią ma prawo oddać wszystko, co najbardziej ukochał.

Stowarzyszenie Głos Bohatera na co dzień zajmuje się przeprowadzeniem wywiadów z weteranami walki o wolną i niepodległą Polskę. Zebrane przez nich materiały trafiają później, w formie filmów edukacyjnych, do internautów oraz szkół i uczelni.

Warto przeczytać: Korwin-Mikke uczcił w Europarlamencie pamięć Żołnierzy Wyklętych i przypomniał ich zawołanie: „Śmierć komunistom”. Bezcenna mina unijnego polityka [wideo]

Podziel się