Szukaj

Ukraińcy „hajlowali” w obozie na Majdanku. Polski sąd wymierzył im karę niższą… niż sami proponowali

17-02-2017 10:35
Pomnik Walki i Męczeństwa w Lublinie, KL Majdanek Fot. Alians PL / wikimedia.org / CC BY-SA 4.0
Podziel się

Dwóch Ukraińców wykonywało nazistowski gest przy Pomniku Walk i Męczeństwa na terenie Muzeum na Majdanku. 19-latek i 24-latek zrobili sobie też „pamiątkowe” zdjęcia. W sprawie wyrok wydał polski sąd, który okazał się dla sprawców dość łaskawy.

6 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata i grzywna w wysokości 1500 zł – to kara, jaką sąd wymierzył dwóm Ukraińcom, którzy „hajlowali” przy przy Pomniku Walk i Męczeństw na Majdanku. Mężczyźni mają również dożywotni zakaz wstępu na teren dawnego obozu nazistowskiego.

Haniebne zachowanie 19-latka i 24-latka zostało wychwycone przez ochroniarza, który zobaczył wszystko na kamerach monitoringu. Zawiadomiona policja aresztowała Ukraińców jeszcze tego samego dnia. Prokuratura postawiła im zarzut propagowania nazizmu i znieważenia Pomnika Walk i Męczeństwa, przy którym obaj wykonywali nazistowskie pozdrowienie.

Koniecznie przeczytaj: Oficjalnie: to nie Ukraińcy czyszczą sprofanowany polski cmentarz w Bykowni. 100 tys. zł zapłacą... polscy podatnicy

Czytaj też: Co sądzą Ukraińcy o Wołyniu? Szokujące wyniki sondażu

Ukraińcom za ich czyn groziło nawet do 2 lat więzienia. Sami sprawcy przyznali się do winy i zgodzili się dobrowolne przyjąć karę - zaproponowali, że zapłacą po 1500 zł grzywny oraz otrzymają karę 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Uzgodniono również, że nie wyjdą już nigdy na teren Muzeum na Majdanku. Prokuratura w związku z tym wnioskowała, aby nie przeprowadzać w tej sprawie rozprawy. Nie zgodził się na to sąd, który ostatecznie… wydał w sprawie Ukraińców łagodniejszy wyrok, zmniejszając wyrok z 10 na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 3 lat.

Warto przeczytać: Najpopularniejszy youtuber na świecie stracił kontrakt z Disney’em przez… „nazizm” i żarty o Żydach [WIDEO]

Podziel się