Szukaj

Według sondażu Polacy są przeciwni blokowaniu miesięcznic smoleńskich

12-07-2017 10:28
Miesięcznica smoleńska Fot. Racjonalna Polska / twitter / screen Twitter
Podziel się

Politycy ugrupowań opozycyjnych, którzy z protestów przeciw obchodom kolejnych miesięcznic smoleńskich uczynili swoje paliwo wyborcze, najwyraźniej nie mają dobrego politycznego nosa. Zdecydowana większość Polaków jest przeciwna blokowaniu obchodów na Krakowskim Przedmieściu.

Zaskakujące, zwłaszcza dla polityków i sympatyków opozycji, wyniki przynosi sondaż IPSOS, wykonany dla OKO.press.

Wynika z niego, że aż 60 procent wszystkich ankietowanych jest przeciwna blokowaniu miesięcznic. Zwolenników kontrmanifestacji jest dwukrotnie mniej (30 procent).

Przeciwnicy kontrmanifestacji przeważają też wśród wyborców poszczególnych partii politycznych (pod uwagę zostały wzięte ugrupowania reprezentowane w parlamencie). Wyjątkiem jest elektorat Platformy Obywatelskiej, chociaż i tu przewaga zwolenników kontrmanifestacji (50 procent) nad ich przeciwnikami jest niewielka i wynosi zaledwie kilka punktów procentowych.

Koniecznie przeczytaj: Lider Obywateli RP wyraźnie zmęczony protestem pod sejmem. Czy tylko protestem? [WIDEO]

Czytaj też: Niemiecka policja pobłażliwa dla imigrantów-przestępców. Obywatele oburzeni [WIDEO]

Ankietowani, deklarujący poparcie dla pozostałych sejmowych ugrupowań zdecydowanie sprzeciwiają się blokowaniu miesięcznic.

Co ciekawe, głosy „za” i „przeciw” kontrmanifestacjom w przypadku wyborców Polskiego Stronnictwa Ludowego – a więc koalicjanta PO w poprzednich dwóch kadencjach – rozkładają się niemal po równo, z niewielką przewagą przeciwników blokad.

Wyraźnie przeciwko kontrmanifestacjom opowiedzieli się za to ankietowani, którzy zadeklarowali się jako wyborcy Nowoczesnej.

Wśród wyborców ugrupowań spoza parlamentu, blokowanie miesięcznic popiera jeszcze elektorat partii Razem (53 procent „za” wobec 38 procent „przeciw”), zaś wyborcy Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Wolności są przeciwni kontrmanifestacjom.

Sondaż, którego wyniki OKO.press opublikował tuż przed lipcową, 87. miesięcznicą smoleńską, przeprowadzono w czerwcu. Badanie odbyło się już po czerwcowych zajściach na Krakowskim Przedmieściu, kiedy policja wynosiła osoby blokujące miesięcznicę, natomiast jeszcze przed zapowiedzią Lecha Wałęsy o przyłączeniu się do protestujących.

Warto przeczytać: Afery, przestępstwa i przemoc. Mocny materiał TVP o KOD i Obywatelach RP [WIDEO]

Podziel się