Szukaj

Wszystkie marsze z okazji 11 listopada zakończone. Jaka była frekwencja i do jakich incydentów naprawdę doszło?

11-11-2016 20:49
Zasłonięta pikieta "Obywateli RP" na Marszu Niepodległości 2016 Fot. Ruch Narodowy / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Zakończyły się wszystkie marsze, który przeszły dzisiaj ulicami Warszawy z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Największym wydarzeniem był Marsz Niepodległości, który zgromadził ogromną ilość uczestników.

Według informacji podanych przez policję w Marszu Niepodległości uczestniczyło 75 tys. osób (organizatorzy informowali o 100 tys. osób). W marszu „KOD Niepodległości” według szacunków funkcjonariuszy w kulminacyjnym momencie było 10 tys., w pochodzie Koalicji Antyfaszystowskiej ok. 900 (również jedynie w kulminacyjnym momencie).

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę na mizerną frekwencją marszu organizowanego przez KOD.

Koniecznie przeczytaj: Znamy trasy wszystkich marszów, które przejdą 11 listopada. KOD ma powody do zmartwień

Czytaj też: Oficjalna odpowiedź Andrzeja Dudy ws zaproszenia na Marsz Niepodległości

W kulminacyjnym momencie marszu KOD-u było 10 tys. osób, a na Polach Mokotowskich na zakończeniu marszu, kiedy Krzysztof Skiba śpiewał piosenkę o "Kiepskich", można powiedzieć, że było kiepsko - obecnych było mniej niż tysiąc osób, kilkaset osób - powiedział minister.

Niektóre media informowały o incydentach w czasie Marszu Niepodległości. Okazuje się jednak, że było bardzo spokojnie i nie doszło do żadnych zamieszek ani starć z policją. Służby zwracały jedynie uwagę organizatorom, że względów bezpieczeństwa nie wolno odpalać petard. Zatrzymano trzy osoby za posiadanie środków odurzających, jedną za znieważenie policjanta. Minister Błaszczak po zakończeniu marszu pochwalił postawę organizatorów - dzięki kilkusetosobowej straży MN nie doszło do żadnych niebezpiecznych incydentów.

Lewicowe media za „poważne incydenty” uznały spalenie flagi LGBT, flagi Ukrainy i flag z logiem Facebooka, którym towarzyszyły okrzyki narodowców – odpowiednio „Bóg, honor i ojczyzna”, „Je*ać UPA i Banderę” oraz „Polska przeciw korporacjom”.

Warto przeczytać: Ratusz jednak podał frekwencję marszy 11 listopada. Wyliczenia znacznie odbiegają od danych policji…

Podziel się