Szukaj

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu uznał, że wspieranie rodzin z dziećmi narusza polskie prawo. „Faworyzowanie małżeństw z dziećmi jest niezgodne z Konstytucją”

28-02-2018 18:02
Drewniany młotek sędziowski z podkładką
Podziel się

Jak poinformowało Radio Opole, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu uznał, że nyski bon wychowawczy, wypłacany w pierwszej kolejności małżeństwom z dziećmi, jest niezgodny z obowiązującym prawem. W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że faworyzowanie takich tradycyjnych rodzin stoi w sprzeczności z Konstytucją.

Na początku 2017 roku jedna z mieszkanek Nysy, samotna matka dwójki dzieci, zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu uchwałę lokalnego samorządu  wprowadzającą tzw. nyski bon wychowawczy, którego głównym celem jest wspieranie rodzin, przede wszystkim zaś małżeństw z dziećmi do szóstego roku życia. W uzasadnieniu swojej skargi kobieta stwierdziła, że regulamin przyznawania bonu jest sprzeczny z Konstytucją. Do tego wnioski przychylił się również Rzecznik Praw Obywatelskich. 

Koniecznie przeczytaj: Kolejny absurdalny wyrok SN. Przywrócił do orzekania sędziego, który został przyłapany na kradzieży. Niezwykle ważna deklaracja ministra sprawiedliwości

Czytaj też: Kolejny bulwersujący wyrok Sądu Najwyższego. Uniewinnił prokuratora, który jeździł samochodem po pijanemu. „Nie wiedział, że ma we krwi alkohol”

Jak się teraz okazało, podobnego zdania jest również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, który orzekł nieważność zaskarżonej uchwały w całości. W uzasadnieniu wyroku prowadząca sprawę sędzia Ewa Janowska stwierdziła:

W ocenie sądu, przyjęte przez uchwałodawcę kryteria przyznawania pierwszeństwa, nie znajdują racjonalnego uzasadnienia. Nie służą bowiem realizacji celu ustawy o świadczeniach rodzinnych ani nie pozostają w związku z innymi wartościami konstytucyjnymi. Trudno bowiem racjonalnie uzasadnić, że wsparcia najbardziej potrzebują rodziny z tego powodu, że rodzice dzieci pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pracy.

Z takim wyrokiem sądu nie zgodził się mecenas Marek Szydło, pełnomocnik gminy Nysa, który powiedział później, że ta uchwała nie narusza, lecz promuje wartości chronione  właśnie przez ustawę zasadniczą:

Gmina, miasto Nysa nie zgodziło się tutaj z argumentacją skarżących wskazując, że te rozwiązania promują wartości, które są chronione konstytucyjnie, czyli ochronę trwałości małżeństwa, rodziny.

Decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego jest nieprawomocna. Gmina Nysa złożyła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. 

Warto przeczytać: Absurdalny wyrok niemieckiego sądu. Dżihadysta, który w popularnym koncernie samochodowym groził zamachem, zostanie przywrócony do pracy

Podziel się