Szukaj

Władze Nowej Sarzyny zawiesiły współpracę z ukraińskim miastem partnerskim w odpowiedzi na jawną gloryfikację Bandery

28-10-2016 18:41
Kult Bandery na Ukrainie Fot. All-Ukrainian Union / wikimedia.org / CC BY 3.0
Podziel się

Radni Nowej Sarzyny na Podkarpaciu zdecydowali o zawieszeniu współpracy z ukraińskim miastem partnerskim Dolina. Powodem było nadanie tytułu honorowego obywatela Stepanowi Banderze. Polacy zapowiadają, że jeżeli Ukraińcy nie wycofają się ze swojej decyzji, nie wykluczają całkowitego zerwania współpracy z Doliną.

Oświadczenie rady miasta Nowa Sarzyna o zawieszeniu współpracy z Doliną, w odpowiedzi na jawną gloryfikację przez Ukraińców Stepana Bandery, zostało przyjęte jednomyślnie.

Władze polskiego miasta tak argumentowały podjęcie takiej decyzji:

Nadanie honorowego obywatelstwa Miasta Doliny Stepanowi Banderze, przywódcy jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo na ludności polskiej, uznajemy za sprzeczne z duchem umowy o współpracy partnerskiej. (…) W sytuacji, gdy władze partnerskiego miasta wynoszą na piedestały człowieka odpowiedzialnego za śmierć wielu tysięcy naszych rodaków, to nie możemy tego przemilczeć.

Koniecznie przeczytaj: Czy Bandera zostanie pochowany w „Panteonie Bohaterów” na Ukrainie?

Czytaj też: FIFA ukarała Ukraińców za wywieszenie banderowskiej flagi na polskim stadionie

Jak na razie władze Doliny nie odniosły się do decyzji radnych z Nowej Sarzyny.

Przypomnijmy, że w 2010 r. prezydent Wiktor Juszczenko specjalnym dekretem nadał pośmiertnie Stepanowi Banderze tytuł Bohatera Ukrainy. Dekret został uchylony przez sąd, po tym jak Polska i Rosja wyraziły swój zdecydowany sprzeciw. Mimo tego spora część Ukraińców uważa Banderę za bohatera narodowego, a wiele tamtejszych miast, podobnie jak Dolina, nadaje mu tytuł honorowego obywatela.

Warto przeczytać: Eliminacje MŚ: mecz Ukraina-Kosowo odbył się… na stadionie Cracovii. Nie zabrakło politycznych podtekstów

Podziel się