Szukaj

Ostre starcie w programie na żywo. Wiceminister PiS do działacza PSL: „Pokaż mi pan Żyda, który bronił Polaków. Ja nie widziałem” [wideo]

19-02-2018 16:41
Wiceminister Jerzy Materna Fot. Jerzy Materna / facebook.com
Podziel się

Niedawno w cotygodniowym programie „Ring” emitowanym w lubuskiej TVP doszło do ostrej wymiany zdań pomiędzy wiceministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Jerzym Materną i przewodniczącym sejmiku lubuskiego, samorządowcem z PSL-u Czesławem Fiedorowiczem. Podczas niej przedstawiciel polskiego rządu stanowczo odpowiedział na zarzuty rozmówcy i przypomniał prawdę o tym, jak zachowywali się Żydzi w trakcie II wojny światowej.

Głównymi tematami programu była nowelizacja ustawy o IPN, sobotnie wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w Niemczech oraz obecny spór dyplomatyczny pomiędzy Polską i Izraelem.

W trakcie rozmowy goszczący w studiu polityk PSL-u, Czesław Fiedorowicz skrytykował przyjęcie tych nowych przepisów prawnych. Jak powiedział, tocząca się debata o historii Holocaustu sprawiła, że świat znów, za sprawą polskich władz, usłyszał o sformułowaniu „polskie obozy śmierci”. Ponadto dodał, że poprzedni rząd skutecznie walczył z zakłamywaniem historii:  

Koniecznie przeczytaj: Niewiarygodne. Nowelizacja ustawy o IPN nie podoba się mieszkającym w Polsce… Niemcom. „Były obozy zakładane i prowadzone przez polską administrację”

Czytaj też: Historyk wyjaśnił, dlaczego Żydzi wciąż oskarżają naród polski o współudział w Holocauście. Jego słowa tłumaczą bardzo wiele [WIDEO]

Ta ustawa przyniosła odwrotny skutek do zamierzonego. Rozpropagowano w świecie termin „polskie obozy koncentracyjne. Nie zgadzam się z tym, że wcześniej nic z tym nie zrobiono. Władysław Bartoszewski mówił całemu światu, jak było. Tyle że jego autorytet zdegradowały środowiska zbliżone do PiS. 

Wypowiedź przewodniczącego sejmiku lubuskiego spotkała się z natychmiastową ripostą wiceministra Jerzego Materny:

Wciąż słucham tej samej narracji. A my przez miesiąc pokazaliśmy to, co przez 30-40 lat próbowano zakłamywać. To nas niszczono, 6 milionów Polaków zginęło. A każdy Polak próbował pomagać Żydom. 30 tys. straciło życie przez to. Ale pokaż mi pan Żyda, który bronił Polaków. Ja nie widziałem – Dajcie przykład. Wciąż gadamy na okrągło, a trzeba czasem uderzyć.

Działacz PSL-u próbował jeszcze odpowiedź na słowa przedstawiciela polskiego rządu, jednak był tylko w stanie zarzucić mu antysemityzm.

Program można zobaczyć: TUTAJ

 

Warto przeczytać: Sekretarz stanu USA skrytykował podpisanie nowelizacji ustawy o IPN. „Jesteśmy rozczarowani decyzją prezydenta Andrzeja Dudy” [FOTO]

Podziel się