Szukaj

Tego jeszcze nie było. Lech Wałęsa zaapelował, aby wszystkie europejskie państwa przyjęły... laicki dekalog [wideo+foto]

16-02-2018 11:46
Lech Wałęsa Fot. Ministry of Foreign Affairs / flickr.com / CC BY-ND 2.0
Podziel się

W Gdańsku rozpoczęła się konferencja Free European Media Europejska Federacja Dziennikarzy. Podczas tego wydarzenia zaproszeni goście i eksperci będą dyskutowali na temat obecnej sytuacji mediów. Na to spotkanie przybył również Lech Wałęsa. W trakcie swojego przemówienia na temat wolności słowa i wyzwań stojących przed dziennikarzami podzielił się dość zaskakującą propozycją.

Były prezydent Polski podczas swojego przemówienia zwrócił uwagę na, jego zdaniem, niezwykle niepokojące zjawiska jakimi są: pogłębienie podziałów wewnątrz nowoczesnych społeczeńst oraz niestabilność poglądów obywateli krajów. którzy np. zdecydowali o tym, że tacy politycy jak Donald Trump, czy też Emmanuel Macron mogą stać na czele swoich państw.

Jak stwierdził, przyczyną tego braku stabilizacji jest brak odpowiednich rozwiązań dostosowanych do realiów obecnej epoki. Następnie podkreślił, że w takim wypadku niezwykle ważną rolę pełnią dziennikarze, którzy powinni najpierw diagnozować zapotrzebowanie opinii publicznej, a następnie promować „mądre pomysły”:

Koniecznie przeczytaj: Lech Wałęsa tłumaczył tajwańskiej delegacji.... jak skutecznie rozliczać się z trudną przeszłością [FOTO]

Czytaj też: Lech Wałęsa wskazał odpowiedzialnych za utworzenie teczek „Bolka”. Przedstawioną wersją wydarzeń dosadnie skomentowali internauci [FOTO]

Musimy się wzajemnie przekonać co do szans i zagrożeń, a jak to zrobimy, to budowa szybko nam pójdzie. Bez wolnej prasy nie da się tego osiągnąć, bo różne interesy będą ważniejsze niż prawda, uczciwość i nowoczesność.

Podczas swojego występienia Lech Wałęsa niespodziewanie podkreślił, że zwyciestwo „Solidarności” nie dał on jako przywódca, ale działające wówczas wolne media:  

Demonstracje, moje przywództwo to wszystko byłoby za mało: to wolne media przyniosły zwycięstwo.

W trakcie swojego przemówienia były prezydent nie tylko wskazał problemy społeczeństw, ale także zaproponował zaskakujące lekarstwo na ich zwalczenie. Otóż jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest przyjęcie przez wszystkie państwa europejskie nowego „laickiego” dekalogu, który opierałby się na takich oto zasadach: 

Tutaj są dwie koncepcje. Jedni chcą w takiej dyskusji budować przyszłość na wolnościach: wszyscy ludzie jednakowo wolni. Drudzy mówią na to: nic nie zbudujecie, prędzej czy później mamona i egoizm doprowadzą was do konfrontacji i trzeba w związku z tym przyszłość budować na wspólnych wartościach, uzgodnionych między wierzącymi i niewierzącymi.

Całe wystąpienie jest dostępne TUTAJ.

Warto przeczytać: Wałęsa wezwał Cenckiewicza do publicznej debaty. Tym razem historyk nie wytrzymał. Odpowiedział w bardzo dosadnych słowach [foto]

Podziel się