Szukaj

Lech Wałęsa tłumaczy się ze swoich prorosyjskich słów. „Nie uczcie mnie postępowania w stosunku do Rosji”

27-12-2018 15:43
Lech Wałęsa Fot. European Peoples Party / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla portalu „Sputnik” skomentował obecne relacje polsko-rosyjskie. Polityk w trakcie tej rozmowy nie szczędził słów pochwały dla Władimira Putina, czym zaskoczył wielu ekspertów i komentatorów. Gdy po jego kontrowersyjnych słowach wybuchła burza, wyjaśnił, że było to jego celowe działanie względem Rosji.

Podczas wywiadu Lech Wałęsa nie tylko stwierdził, iż Władimir Putin jest mądrym i inteligentnym przywódcą, ale również podkreślił, że nasz kraj powinien szukać porozumienia i sojuszu z Rosją, do której jest „nam bliżej” niż do Stanów Zjednoczonych:

Nam bliżej do Moskwy niż do Nowego Jorku. Gdybym ja miał więcej rozmów z Putinem, to też dałoby się mu to wytłumaczyć. Dałoby się go przekonać, bo to mądry człowiek.(...) Dlatego mówię: „nie kłóćmy się z Rosją, bo ci trzeci na nas zarabiają”. My musimy znaleźć rozwiązanie. Musimy ustąpić jeden drugiemu na miarę wielkości. Zrozumieć, a wtedy będziemy razem robić naprawdę dobrą politykę. I nam bliżej do Moskwy niż do Nowego Jorku.

Koniecznie przeczytaj: Lech Wałęsa o eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. „Muszę pogadać z naczelnikiem Rosji, Władimirem”

Czytaj też: Lech Wałęsa poprosił Kancelarię Prezydenta i MSZ o pomoc w wyjeździe do USA. Internet kpi i przypomina [foto]

Jego kontrowersyjne słowa chętnie komentowali internauci:

Lech Wałęsa w późniejszej rozmowie z portalem wp.pl, przyznał, że jego słowa były wcześniej dokładnie przemyślane:

Nie uczcie mnie postępowania w stosunku do Rosji, bo ja się wykazałem, czego inni o sobie powiedzieć nie mogą. Gdybym postępował inaczej, to w Polsce byłyby jeszcze wojska sowieckie i istniałby Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Następnie dodał:

Zobaczymy, czy miałem rację, czy pierwszy raz nie miałem.

Przy okazji były prezydent odniósł się również do katastrofy smoleńskiej:

Nie potrafimy wraku samolotu sprowadzić. Ja wojska wyprowadziłem! To szczęście, że nie było tych „kaleków” u władzy wtedy.

Warto przeczytać: Lech Wałęsa zabrał głos ws. amerykańskich baz w Polsce. „Z militarnego punktu widzenia jest to bezsens” [wideo]

Podziel się