Szukaj

Wałęsa na pogrzebie „Inki” i „Zagończyka” ubrany jak na ryby

29-08-2016 20:46
Portret Lecha Wałęsy Fot. Piotr Drabik / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Były prezydent Lech Wałęsa w ogniu krytyki. Dla wielu osób, zwłaszcza środowisk prawicowych i antykomunistycznych, już sama obecność oskarżonego o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa Wałęsy (jako TW „Bolek”) podczas niedzielnej uroczystości pogrzebowych zamordowanych przez UB Danuty Siedzikówny ps. „Inka” i Feliksa Selmanowicza ps. „Zagończyk” była niestosowna. Dodatkowo zniesmaczenie wywołał mało uroczysty strój byłego prezydenta.

Przed wejściem do gdańskiej Bazyliki Mariackiej Wałęsę przywitały okrzyki: Bolek, Bolek, śmierć wrogom ojczyzny! Głosy z tłumu pytały: Jak śmiał przyjść w ogóle, jak śmiał?

Wiele osób zwróciło również uwagę na niestosowny ubiór byłego prezydenta, który internauci porównali do stroju na plażę lub na ryby. Przypomniano, że na pogrzebie gen. Wojciecha Jaruzelskiego przywódca Solidarności ubrany był w elegancki czarny garnitur z wizerunkiem Matki Boskiej w klapie marynarki.

Koniecznie przeczytaj: Incydent z udziałem KOD-u podczas uroczystości pogrzebowych Inki i Zagończyka

Czytaj też: 36. rocznica Porozumień Sierpniowych. Lech Wałęsa nie wziął udziału w uroczystościach

Wałęsa nie przejął się całą sprawą i skomentował ją w następujący sposób: Jestem wolnym człowiekiem i robię to, co uważam za stosowne. Dotyczy to także mojego stroju. Niech każdy patrzy na swój ubiór, a ja będę się ubierał tak, jak mam na to ochotę i lubię.

Wałęsa uczestniczył we mszy żałobnej, jednak wyszedł tuż przed przemówieniem urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy. W rozmowie z Wirtualną Polską, tłumacząc swoje zachowanie, powiedział: Uczestniczyłem w modlitwie, a gdy włączono do tego przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy, to doszedłem do wniosku, że nie mam ochoty słuchać jego bajdurzenia i wyszedłem.

Warto przeczytać: Michalkiewicz zastanawia się, co Andrzej Duda obiecał Żydom w Nowym Jorku

Podziel się