Szukaj

Nie tylko Węgry. W tych krajach o Polakach zawsze mówi się dobrze. Nie z powodów korzyści handlowych, a dzięki wspólnej historycznej przeszłości [wideo]

16-02-2018 22:27
Polska i Węgry Fot. ŚWIATOWA HISTORIA / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Każdy Polak dobrze wie, że szczególną sympatią darzą nas Węgrzy. Jednak na tym kraju lista naszych zagranicznych przyjaciół dopiero się zaczyna. Również inne państwa myśląc o nas mają wiele pozytywnych skojarzeń.

Zacznijmy jednak od Węgrów. Przez wieki nasze kraje nie były związane wieloma konfliktami zbrojnymi. Co więcej, nasze relacje najbardziej zacieśniły się podczas drugiej wojny światowej. Wtedy to węgierski rząd odmówił Adolfowi Hitlerowi ataku na nasz kraj.

Teraz łączy nas wiele politycznych kwestii. Rząd Polski oraz Węgier często są ze sobą zgodne na arenie międzynarodowej. Ponadto górski klimat południowej części naszego kraju sprawia, że wielu rodaków Viktora Orbana odwiedza nasze państwo w celach turystycznych. Przyjezdnym podoba się zwłaszcza polska architektura.

Koniecznie przeczytaj: Zaskakujące słowa rzecznika Platformy Obywatelskiej. Jan Grabiec uważa, że Donald Tusk jest jak… Jan Paweł II [WIDEO]

Czytaj też: Skandaliczna wypowiedź polskiego historyka w Izraelu. Zachęcał tamtejszych polityków do natychmiastowego zerwania dialogu z Polską

Kolejnym krajem, który zdecydowanie lubi Polaków, jest Gruzja. Podczas walk o niepodległość wielu naszych rodaków było zsyłanych właśnie do tego państwa. Ponadto Polacy oraz Gruzini toczyli boje przeciwko muzułmanom, a także bronili się przed rusyfikacją. Wiele dla naszych relacji zrobił również Lech Kaczyński, który na arenie międzynarodowej stanął po stronie Gruzji w jej konflikcie z Rosją. Jedna z ulic w Tbilisi została nazwana na jego cześć.

W Meksyku nie przepada się za ludźmi białej rasy. Wyjątkiem są jednak właśnie Polacy. Dużą rolę odegrał papież Jan Paweł II, który w tym państwie jest wręcz uwielbiany. Podczas swoich pielgrzymek (a było ich aż pięć) do Meksyku nasz rodak wielokrotnie podkreślał, że obywatele tego kraju są katolikami. W całym państwie znajduje się wiele pomników papieża – jego kult przekłada się z kolei na stosunek Meksykanów do Polaków.

Mile widziani jesteśmy również w Grecji. Wielu Greków w 1948 roku trafiło do Polski jako uchodźcy. W naszym kraju zostali dobrze przyjęci, więc po powrocie w swoje regiony zaczęli przekazywać dobre opinie o Polakach. Czasami zawierano również polsko-greckie małżeństwa, co oczywiście również przełożyło się na pozytywne relacje pomiędzy naszymi krajami.

Więcej przykładów można znaleźć w filmie poniżej:

Warto przeczytać: To nagranie ma pokazać całemu światu prawdę. Bez manipulacji, bez przekłamań – autentyczne kadry i rzetelne dane odnośnie II wojny światowej [wideo]

Podziel się