Szukaj

Unijna debata o prawie antyaborcyjnym w Polsce

29-09-2016 14:10
Parlament Europejski, Strasburg Fot. Diliff / wikipedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

W środę Parlament Europejski znów będzie debatował o Polsce. Tak ustalili dziś w Strasburgu sekretarze części frakcji europarlamentarnych. To nie pierwszy raz kiedy instytucje unijne otwarcie wtrącają się w nasze wewnętrzne sprawy. Wcześniej europosłowie próbowali m.in. pouczać polski rząd w zakresie zasad państwa demokratycznego.

Tym razem planowana debata związana będzie z głośnym w ostatnich dniach obywatelskim projektem ustawy „Stop aborcji”, dotyczyć ma też przestrzegania praw kobiet w Polsce. Szczególną „troską” w tym zakresie wykazują się przedstawiciele Socjalistów i Zjednoczonej Lewicy Europejskiej, którzy jako pierwsi wystąpili z pomysłem debaty.

Do sprawy zdążyło się już odnieść kilku polskich polityków, którzy nie szczędzą temu pomysłowi słów krytyki.

Koniecznie przeczytaj: Debata Trump-Clinton: brutalna walka na słowa

Czytaj też: Wybory w USA: Poparcie dla Trumpa i Clinton przed pierwszą debatą niemal identyczne

Lewica zachodnioeuropejska, czy poplecznicy w innych frakcjach w piętkę gonią, szukając amunicji ideologicznej. Ale przestrzelili, bo nie jest to inicjatywa polskiego rządu – stwierdził wiceszef Europarlamentu Ryszard Czarnecki (PiS), zwracając jednocześnie uwagę na obywatelski charakter projektu.

Podobne zdanie wyraża inny europoseł PiS, Marek Jurek.

Byłby to atak na prawo do życia, ten zdefiniowany w akcie Prawo do życia potwierdzone w Art. 2 Karty praw podstawowych UE, który to artykuł Polska realizuje lepiej od większości państw UE. (…) Ale co najbardziej dziwi to fakt, że biorąc pod uwagę, że większość tych państw lekceważy zasady cywilizacji życia to deklamują w Trybunale Konstytucyjnym o demokracji itd. Tymczasem mielibyśmy tu do czynienia nie tylko z atakiem na pierwsze prawo, tzn. prawo do życia, ale również z atakiem na parlamentaryzm, demokrację, kompetencje TK, na polską demokrację konstytucyjną – twierdzi polityk.

Pomysł skomentował też na antenie TVP1 minister spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski.

Myślę, że te ostatnie debaty Parlamentu Europejskiego (dotyczące Polski) już raczej ośmieszają go, wręcz to będzie raczej kompromitacja, dlatego że prawa kobiet, prawa człowieka w Polsce nie są zagrożone, nie są naruszone – powiedział Waszczykowski.

Warto przeczytać: Prawo w Polsce najbardziej zmienne w całej UE!

Podziel się