Szukaj

Ukraiński IPN chce, aby Polska odbudowała zniszczone pomniki UPA

13-10-2016 11:31
Zniszczenie pomnika UPA w Werchracie Fot. Dawid Hudziec / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej domaga się od polskich władz odbudowania wszystkich zniszczonych pomników i miejsc pochówku członków UPA. Oświadczenie wydano w związku z ostatnią dewastacją w miejscowości Werchrata na Podkarpaciu, do której przyznał się Obóz Wielkiej Polski.

W poniedziałek nieznani mężczyźni, określający się jako „Cichociemni”, zniszczyli pomnik UPA znajdujący się na cmentarzu w Werchracie (powiat lubaczowski). Nagranie z dewastacji, opatrzone logiem Obozu Wielkiej Polski, wrzucono od razu do Internetu. Pisaliśmy o tym tutaj: „Cichociemni” zniszczyli pomnik UPA w Werchracie na Podkarpaciu.

O całym wydarzeniu dość szybko zrobiło się głośno. Ukraińska ambasada w Polsce w związku z dewastacją od razu wystosowania do polskiego MSZ notę protestacyjną.

Koniecznie przeczytaj: Gloryfikacja UPA i Bandery w polskiej szkole dla Ukraińców!

Czytaj też: Ukrainiec z nazistowską flagą na plecach. Zdjęcia zostało zrobione przez niemieckiego dziennikarza dokładnie w 74 rocznicę powstania UPA

Portal Kresy.pl informuje, że oświadczenie w tej sprawie wydał także ukraiński IPN, który wezwał polskie władze do walki z przejawami „ukrainofobii” w Polsce. Instytut chce też, aby Polacy odbudowali zniszczone w ostatnim czasie pomniki członków Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Od chwili inwazji sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy, w Polsce została wzniecona kampania niszczenia ukraińskich pomników wojskowych i grobów. Po pierwsze dostrzegamy liczne akty wandalizmu: nanoszenia ksenofobicznych napisów i, częściej, oblewania pomników farbą. Zazwyczaj takie działania są wszczynane przez nieznanych sprawców w nocy i nie są następnie badane przez polskie organy ochrony prawnej. Jednak w przeciągu ostatniego roku działania takie przybrały masowy i zuchwały charakter. Tylko w okresie od 2014 do 2016 roku na terytorium Rzeczpospolitej Polskie miało miejsce co najmniej 14 aktów wandalizmu wobec ukraińskich pomników i miejsc pochówku – napisał w oświadczeniu ukraiński IPN.

Autorzy pisma wskazywali na wszystkie miejsce, gdzie dochodziło do takich incydentów, ale zaznaczyli, że ostatni „akt nienawiści” szczególne przyciąga uwagę:

Jednak ostatni akt nienawiści wobec ukraińskich miejsc pamięci przyciąga szczególną uwagę. W niedzielę rano, 9 października br. ukraińska mniejszość w Werchracie, w powiecie lubaczowskim, w województwie podkarpackim ujawniła akt bandytyzmu popełniony na miejscowym cmentarzu. Tego dnia, szef Związku Ukraińców w Polsce powiadomił, że nieznani sprawcy zniszczyli nagrobek na mogile 13 żołnierzy UPA, który znajduje się na cmentarzu w Werchracie.

Ukraiński IPN odniósł się także do organizacji Obóz Wielkiej Polski, która zamieściła nagranie w Internecie:

W tym samym dniu skrajnie prawicowa organizacja Obóz Wielkiej Polski znana ze współpracy z ugrupowaniami terrorystycznymi i DNR FSC, przyznała się do popełnienia aktu wandalizmu. Jeden z liderów OWP, Dawid Hudziec, zamieścił pod swoim imieniem film na portalu Youtube, na którym dwaj mężczyźni niszczą w dzień ukraińskie miejsce pochówku wykorzystując łomy i młotki. Filmowi towarzyszyła ksenofobiczna piosenka, która obraża uczucia narodowe mniejszości ukraińskiej Polsce. Opublikowanie filmu oraz fakt, że sprawcy nie ukrywają się, a dokonują swojego dzieła jawnie, znalazły szeroki oddźwięk na Ukrainie.

Instytut w związku z ostatnimi wydarzeniami zwrócił się do polskich władz o:

  1. Zapewnienie przejrzystego dochodzenia w sprawie wszystkich faktów nadużyć i niszczenia ukraińskich miejsc pamięci: pomników, znaków pamiątkowych, miejsc spoczynku;
  2. Zgodnie z art. 3 i 4 Umowy między rządem Ukrainy a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie ochrony i pochówku miejscach pamięci ofiar wojen i represji politycznych natychmiastowe przywrócenie zniszczonych zabytków ukraińskich i pomników oraz obciążenia kosztem strony polskiej.

Warto przeczytać: „Cichociemni” zniszczyli pomnik UPA w Werchracie na Podkarpaciu

Podziel się