Szukaj

Ukraińska inspekcja w Wojsku Polskim

23-09-2016 14:17
Inspekcja wojsk ukraińskich na Podkarpaciu, 2016
Podziel się

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało wczoraj, że stacjonujące na Podkarpaciu jednostki Wojska Polskiego będą sprawdzane oraz oceniane przez ukraiński zespół weryfikacyjny. Inspekcja zostanie przeprowadzona na podstawie Dokumentu Wiedeńskiego z 2011 r.

Zespół kierowany przez ppłk Aleksandra Zawiriuchę dokona wizytacji w 1 batalionie czołgów w Żurawicy, 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich, 1 batalionie strzelców podhalańskich w Rzeszowie oraz 21 dywizjonie artylerii przeciwlotniczej i 21 dywizjonie artylerii przeciwlotniczej w Jarosławiu. Dodatkowo ukraińska inspekcja obejmie sprawdzanie stopnia aktywności jednostek WP w południowo-wschodniej części kraju.

Koniecznie przeczytaj: Andrzej Duda wróci z USA z niezwykłym pojazdem pancernym

Czytaj też: Czy prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Marszu Niepodległości?

Zespołowi weryfikacyjnemu będzie towarzyszył polski zespół pod kierownictwem płk rez. Zbigniewa Pluskota z Oddziału Kontroli Rozbrojenia Departamentu Polityki Bezpieczeństwa Międzynarodowego MON.

To nie pierwsza wizyta wojsk ukraińskim w Polsce związana z realizacją postanowień Dokumentu Wiedeńskiego. Przedstawiciele Sił Zbrojnych Ukrainy w poprzednich latach wizytowali m.in. 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim.

Dokument Wiedeński o środkach budowy zaufania i bezpieczeństwa z 2011 r. (ang. Vienna Document 2011 on Confidence and Security Building Measures) to kolejna już wersja tego dokumentu. Zobowiązuje on Polskę do przyjmowania każdego roku trzech inspekcji z państw OBWE (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie). Członkami organizacji są państwa europejskie, USA, Kanada i kilka państw azjatyckich (Gruzja, Armenia, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan, Mongolia, Azerbejdżan, Kazachstan, Turkmenistan).

Na podstawie Dokumentu Wiedeńskiego przekazywane są informacje dotyczące konwencjonalnych sił zbrojnych, uzbrojenia, organizacji oraz planowania obronnego. Inspekcje wojskowe i obserwowanie manewrów wojskowych podejmowane są w ramach działań weryfikacyjnych.

Warto przeczytać: Wałęsa pozywa legendarnego działacza opozycji. „To brzmi jak ponury żart”

Podziel się