Szukaj

Ukraińcy skarżą się na ksenofobię ze strony Polaków

24-10-2016 12:42
Flaga Ukrainy zawieszona na maszcie na tle nieba Fot. skhakirov / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Zdaniem przedstawicieli organizacji ukraińskich w Polsce, którzy zebrali się w stolicy na dwudniowej konferencji, Ukraińcy mieszkający w naszym kraju doświadczają ataków ksenofobicznych – donosi interia.pl. Według nich potrzebna jest interwencja władz państwa polskiego, a także większa integracja ze społeczeństwem.

Przedstawiciele organizacji ukraińskich w Polsce wskazywali na odbywającej się niedawno w Warszawie konferencji, że od początku roku zanotowano względem Ukraińców kilkanaście przypadków agresji fizycznej, choć głównym problemem są zazwyczaj zaczepki słowne i wyzwiska. Jurij Taran z Fundacji Nasz Wybór w wywiadzie dla IAR przyznał, że ostatnio coraz gorzej czuje się w Polsce i boi się otwarcie mówić w swoim ojczystym języku.

Koniecznie przeczytaj: Eliminacje MŚ: mecz Ukraina-Kosowo odbył się… na stadionie Cracovii. Nie zabrakło politycznych podtekstów

Czytaj też: FIFA ukarała Ukraińców za wywieszenie banderowskiej flagi na polskim stadionie

Zdaniem naszych wschodnich sąsiadów potrzebna jest większa integracja między Polakami i Ukraińcami, a także dążenie do lepszego poznania się.

Z kolei Piotr Tyma, szef Związku Ukraińców w Polsce zaznacza, że według niego Ukraińcy dość dobrze się integrują z Polakami, m.in. są członkami samorządów studenckich czy angażują się w wydarzenia kulturalne, współorganizując na przykład festiwale, koncerty i przeglądy filmów.

Na chwilę obecną, szacuje się, że w Polsce przebywa około 800 tys. Ukraińców, głównie są to studenci lub osoby pracujące.

 

Warto przeczytać: Ukraińcy zszokowani po ujawnieniu majątków polityków

Podziel się