Szukaj

Skandaliczne zachowanie żydowskiego nastolatka w obozie Auschwitz-Birkenau. Uczeń szkoły dla rabinów został skazany za wandalizm

04-12-2017 22:30
Auschwitz-Birkenau Fot. Rodrigo Paredes / flikcr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Sąd Rejonowy w Oświęcimiu skazał Raphela A. na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Niniejszy wyrok to pokłosie nieodpowiedzialnego czynu, którego dopuścił się młody Amerykanin podczas zwiedzania obozu Auschwitz .

Na początku lipca br. 17-letni Raphael A, uczeń szkoły rabinackiej został przyłapany na tym, jak podczas pobytu w jednym z baraków Auschwitz II-Birkenau kamieniem wydrapał na ścianie własne imię. Jego napis został zauważony przez przewodniczkę, która poinformowała o tym incydencie ochronę placówki. Chłopak został wówczas ujęty. Jak tłumaczył, zobaczył tam wiele innych napisów i dlatego też postanowił podpisać się własnym imieniem.

Koniecznie przeczytaj: Szokujący wyrok sądu w USA. Kilkanaście lat bezwzględnego więzienia za wandalizm w meczecie i kawałek bekonu [WIDEO]

Czytaj też: Przełomowy wyrok sądu wydany w Niemczech. ZDF musi przeprosić za nazwanie niemieckich obozów zagłady „polskimi”

Amerykanin Raphael A. oprócz kary więzienia w zawieszaniu, został objęty dozorem kuratora sądowego, a ponadto został zobowiązany do wpłacenia 1 tys. zł na rzecz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Sędzia Konrad Gwoździewicz uzasadniając wyrok stwierdził, że Raphael A. jest bardzo młody, dotychczas nie był karany i wyraził żal z powodu swego działania. W związku z tym otrzymał on najniższy wymiar kary. Sędzia wyraźnie jednak zwrócił uwagę na okoliczności zdarzenia:

Czynu dopuścił się uczeń szkoły religijnej dla przyszłych rabinów, a więc osoba, która powinna doskonale zdawać sobie sprawę z wagi i charakteru miejsca, jakim jest były obóz Auschwitz. Co więcej, oskarżony uczynił to pomimo pouczeń ze strony przewodniczki, aby tego nie robił.

Na terenie Auschwitz-Birkenau w przeszłości dochodziło już do podobnych incydentów. W lecie 2016 roku zatrzymano dwóch 17-letnich Portugalczyków, którzy próbowali wyryć swoje imiona zabytkowych cegłach poobozowej bramy. Sąd wydał w tej sprawie niemal identyczny wyrok.

Warto przeczytać: Ogromna kara dla Janusza Korwin-Mikkego za spoliczkowanie Michała Boniego podtrzymana. Wyrok jest prawomocny

Podziel się