Szukaj

Kontrowersyjny Grób Pański w krakowskim kościele. Ciała uchodźców wokół monstrancji [FOTO]

15-04-2017 21:33
Grób Pański u Pijarów,  uchodźcy Fot. Radio Kraków / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Tegoroczna aranżacja Grobu Pańskiego w krypcie kościoła oo. Pijarów w Krakowie ma symbolizować otchłań morską, w której pływają ciała zmarłych uchodźców.

Instalacja to zwycięski projekt autorstwa 21-letni Jakuba Zawadzińskiego, który wygrał konkurs na aranżację Grobu Pańskiego, od siedmiu lat organizowany przez pijarów.

W moim projekcie nawiązuję do współczesnego problemu wielkiej wędrówki ludów spowodowanej wojnami, a szczególnie skupiam się na upamiętnieniu kilkudziesięciu tysięcy ludzi, którzy utonęli w czasie przeprawy zatłoczonymi łodziami przez basem Morza Śródziemnego ku Europie – opisuje swoją wizję autor instalacji.

Koniecznie przeczytaj: Włochy: tylko 5,4% osób ubiegających się o azyl to faktycznie uchodźcy

Czytaj też: ABW aresztowała bojownika Państwa Islamskiego. W Polsce miał… status uchodźcy

Tak więc wokół monstrancji w powietrzu unoszą się manekiny w ubraniach, przedstawiające sylwetki martwych uchodźców. Wokół porozrzucane są ich rzeczy, takie jak garnki, plecaki, ubrania czy zabawki dla dzieci.

Autor projektu zaznaczył, że na tragedią uchodźców chciał spojrzeć jako chrześcijanin.

Chrystus umęczony, razem z nimi zawieszony w ciemnej morskiej otchłani, pomiędzy swymi umęczonymi grzechami i cierpieniem umiłowanych dziećmi, czeka na dzień zmartwychwstania i triumfu nad śmiercią, grzechem i cierpieniem – powiedział Zawadziński.

Co ciekawe, instalacja z uchodźcami w krakowskim kościele spotkała się z dużym zainteresowaniem lewicowych mediów. „Gazeta Wyborcza” była wręcz „wstrząśnięta”.

Warto przeczytać: Imigrant z niemieckiego ośrodka dla uchodźców skarży się na brudną kuchnię [WIDEO]

Podziel się