Szukaj

Tusk udzielił wywiadu TVN. Padły naprawdę skandaliczne słowa o Polsce [WIDEO]

23-07-2017 15:25
Donald Tusk, 2012 Fot. European Peoples Party / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Donald Tusk po wyjeździe do Brukseli nie przestaje komentować sytuacji politycznej w Polsce. Przewodniczący Rady Europejskiej udzielił wywiadu zaprzyjaźnionej stacji TVN, w którym ostro skrytykował polski rząd.

Opozycja i sprzyjające jej media robią wszystko, aby zwiększyć poparcie dla antyrządowych protestów, jakie odbywają się w kraju z powodu reformy sądownictwa. Stacja TVN w specjalnym wydaniu „Faktów po Faktach” przeprowadziła propagandowy wywiad z Donaldem Tuskiem.

Były polski premier i szef PO oczywiście krytycznie ocenił planowane zmiany.

Nie ma żadnych iluzji, że wśród sędziów znajdują się wyłącznie anioły. Miałem swoją, bardzo krytyczną ocenę aparatu sędziowskiego i publicznie ją wygłaszałem, kiedy byłem premierem. Natomiast to w żadnym stopniu nie jest uzasadnieniem dla odebrania niezawisłości sądom. To nie jest leczeniem dżumy cholerą, to jest leczenie grypy cholerą – mówił w odpowiedzi na pytanie o ustawę o Sądzie Najwyższym.

Koniecznie przeczytaj: Donald Tusk spotkał się z Andrzejem Dudą. Obaj zmierzyli się wzrokiem [FOTO]

Czytaj też: Donald Tusk po wyjściu z prokuratury został zasypany niewygodnymi pytaniami. W końcu… uciekł. Wyjątkowo celny komentarz dziennikarza [WIDEO]

Co więcej, stwierdził, że na ulice „wychodzi samo dobro”.

Ludzie chcą otwartej waleczności, bezkompromisowości, zdolności do rozmowy, bezinteresowności. Widzę kilku aktualnych liderów opozycji. Czy ktoś ma pozycję tego jednego, wokół którego można budować ruch? Nie sądzę. Chciałbym dmuchać z daleka na ogień, którzy ci ludzie mają w oczach. Ci młodzi ludzie tylko w dobrej wierze wychodzą na ulice. Jeśli mógłbym pomóc, to zrobię wszystko. I stąd i stamtąd, jeśli będą chcieli – przekonywał Tusk, zupełnie pomijając milczeniem agresję ze strony protestujących wymierzoną choćby w dziennikarzy.

Tusk bronił także nieustannych ingerencji ze strony europejskich instytucji.

W Brukseli nikt na Polskę nie chcę się rzucić. (…) Komisja Europejska postępuje bardzo stanowczo i spokojnie równocześnie. (…) Były próby nawiązania współpracy. Dzisiaj ta współpraca jest na fatalnym poziomie, niestety ze względu na stanowisku polskiego rządu – powiedział Tusk.

Najbardziej jednak bulwersujące jest to, że Donald Tusk próbował przekonać, że „od wielu lat nie mówiło się o Polsce tak źle”.

To naprawdę nie jest mój wymysł i naprawdę jestem tym przejęty. Dużo mówi się o Polsce i od wielu, wielu lat nie mówiono tak źle i to nie tylko w Europie, ale i na świecie – powiedział.

Oczywiście przekaz został wyraźnie podkreślony na żółtym pasku stacji TVN.

Były premier twierdził też, że za jego rządów panowała niezależność władzy sądowniczej:

Za rządów PO była świadomość potrzeby zmian, ale ceną za najważniejszą wartość systemu prawnego, jaki jeszcze mamy w Polsce, była pełna niezależność polityczna sędziów od władzy i brak przymusu wobec sędziów do reformowania wymiaru sprawiedliwości. Mówiąc wprost – stałem przed dylematem i dokonałem pewnego wyboru.

Dość trafnie skomentował to poseł PiS Tomasz Poręba.

Warto przeczytać: Tusk sam się pogrążył. Chciał zakpić z Kaczyńskiego, a sam przyznał się do czegoś, do czego, jako były premier nie powinien [WIDEO]

Podziel się