Szukaj

Turcja uważa, że Polska prowadzi „zdrową politykę” wobec muzułmanów

27-02-2017 14:59
Modlący się muzułmanie Fot. Quinn Mattingly / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Minister Turcji ds. UE Ömer Çelik w wywiadzie udzielonym „Rzeczpospolitej” przyznał, że postawa Polski wobec jego kraju, który ma aspiracje europejskie, jest jego zdaniem prawidłowa.

Turcja od 50 lat stara się o przyjęcie do Unii Europejskiej, jednak z racji uprzedzeń ideologicznych i religijnych formalne zrealizowanie tego celu według według Çelika nie jest możliwe. Akcesję jego kraju zdaniem ministra blokują państwa członkowskie starej UE, gdzie istnieją zwarte mniejszości islamskie, które postrzegane są jako zagrożenie.

Najgorzej, zdaniem Ömera Çelika, wygląda sytuacja w Austrii, nie lepiej ma być również w Holandii czy Francji, gdzie wprost w dyskursie publicznym mówi się negatywnie o społecznościach islamskich. Według tureckiego ministra szczególnie mocno jest to widoczne w wypowiedziach polityków uznawanych za rzeczników skrajnej prawicy, takich jak: Geert Wilders w Holandii i Mariane Le Pen we Francji.

Koniecznie przeczytaj: Turcja zerwała umowę z UE w sprawie imigrantów! Europę czeka zalew przybyszów z Bliskiego Wschodu

Czytaj też: Turcja zawiesiła stosunki dyplomatyczne z Holandią! Ankara grozi Europie imigrantami! [WIDEO]

Çelik twierdzi, że Polska w przeciwieństwie do tych krajów z powodów historycznych lepiej zna Turcję i dlatego nie obawia się muzułmańskiego państwa w UE.

Słyszę od polskich polityków, że nie przeszkadzałoby im to. Z Polską jesteśmy partnerem od ponad 600 lat. Tak długo mamy relacje, które nas wiążą. Świetnie się znamy. Polska jest w stanie dostrzec to, że Turcja może wnieść duży potencjał, na czym skorzysta cała UE - podkreśla turecki minister.

Warto przeczytać: Jarosław Kaczyński wypowiedział się na temat wyjścia Polski z UE [WIDEO]

Podziel się