Szukaj

Rafał Trzaskowski spotkał się z „ofiarą polskich rasistów”. Coś jednak poszło nie tak… Warszawska biblioteka odpowiedziała na oskarżenia [foto]

19-03-2018 16:22
Rafał Trzaskowski Fot. Wirtualna Polska / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Niedawno podczas wywiadu dla radia TOK FM 27-letnia Rejel wyznała, że chce wyjechać z Warszawy, ponieważ spotkała się w tym mieście z pogardą i rasizmem. O uprzedzenia wobec obcokrajowców oskarżyła m.in. bibliotekę na warszawskim Gocławiu. Na jej słowa zareagował kandydat PO na prezydenta stolicy, Rafał Trzaskowski. Jak poinformował na Twitterze, ostatecznie spotkał się pokrzywdzoną kobietą i zaapelował o pomoc w walce z rasizmem. Oświadczenie w tej sprawie wydała również biblioteka, która stanowczo podkreśliła, że Rajel została jedynie poddana standardowej procedurze obowiązującej przy zakładaniu karty.

Podczas niedawnego wywiadu dla radia TOK FM ciemnoskóra Rajel przyznała, że chce wyjechać z Warszawy, ponieważ spotkała się tutaj z rasistowskimi atakami oraz uprzedzeniami m.in. ze strony jednej z stołecznych bibliotek, gdzie rzekomo utrudniano jej założenie karty:

Nie mogłam się nawet zapisać do biblioteki na Pradze Południe, bo podejrzliwa bibliotekarka zaczęła się ode mnie domagać pokazania umowy o pracę i udowodnienia, że jestem stąd.

Koniecznie przeczytaj: Kampania oficjalnego kandydata PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy jest pośrednio wpierana przez… Niemcy? Poseł alarmuje: „To skandal!” [foto]

Czytaj też: Rafał Ziemkiewicz niezwykle dosadnie skomentował antypolskie wystąpienie prezydenta Izraela. Publicysta nie szczędził mocnych słów [wideo]

Kobieta szeroko na temat rzekomego rasizmu Polaków wypowiadała się również w stacji TVN.

Na jej słowa zareagował kandydat PO na prezydenta stolicy, Rafał Trzaskowski, który na Twitterze poinformował:

Spotkałem się właśnie na kawie z Rajel, dziewczyną, którą spotkały w Warszawie rasistowskie ataki. Nie zrobiliśmy sobie zdjęcie, żeby uniknąć narracji, że chodzi o politykę. Ustaliśmy, że nie będziemy pisać o żadnej partii politycznej, ale że będziemy nakłaniać warszawiaków, żeby reagowali w sytuacjach, w których ktoś obraża, czy atakuje cudzoziemców, kogokolwiek, kto należy do mniejszości, czy mówi w obcym języku, albo po prostu inaczej wygląda. Nie odwracajmy głowy, bądźmy czujni-jak trzeba- podnośmy raban, prośmy innych o pomoc. Reagujmy! Warszawa musi być miastem tolerancyjnym i otwartym! 

Na nieszczęście polityka PO okazało się, że Rajel albo celowo i fałszywie oskarżała pracowników biblioteki o rasizm, albo nie była świadoma procedur obowiązujących w tej publicznej instytucji. Jak napisała w swoim oświadczeniu Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla na Pradzie-Południe okazanie dokumentów jest koniecznym warunkiem, aby móc wyrobić kartkę:
Prawdą jest, że każda osoba pragnąca zapisać się do biblioteki publicznej na terenie Warszawy, zobowiązana jest do potwierdzenia swojego związku z miastem. Może być to stwierdzone na podstawie dokumentu np. dowodu osobistego, bądź umowy o pracę.
Poniżej całe oświadczenie:
 

Warto przeczytać: Rok temu w wypadku samochodowym zginął poseł Kukiz'15 Rafał Wójcikowski – prokuratura zakończyła śledztwo, znamy wyniki

Podziel się