Szukaj

Tragedia w kopalni w Karwinie. Zginęło 12 polskich górników. Najbliższa niedziela będzie dniem żałoby narodowej

21-12-2018 11:24
Wybuch w czeskiej kopalni Fot. Jacek Bombor ‏ / Twitter.com / screen Twitter
Podziel się

Jak poinformował portal TVP Info, w czwartek wieczorem doszło do wybuchu metanu w kopalni w czeskiej Karwinie. W wyniku tego zdarzenia zginęło 13 górników, w tym 12 Polaków, natomiast trzy ranne osoby pozostają w szpitalach.

Do tej tragedii doszło w czwartek po godz. 17, na głębokości około 800 metrów. W momemcie wybuchu pod ziemią pracowało 23 górników, w tym 22 Polaków.

Będący na miejscu tragedii Mateusz Morawiecki potwierdził, że w kopalni zginęło w sumie 13 osób:

Z 23 górników 10 udało się uratować. 13 nie żyje. 12 górników ma obywatelstwo Polskie. Jeden zabity górnik był Czechem. Nie ma szans, by ktokolwiek, kto znajduje się pod ziemią przeżył. Poleciłem służbom ratownictwa górniczego przyjazd tutaj i by wzięły one udział w akcji ratowniczej. Chciałem wyrazić wyrazy najgłębszego żalu wszystkim rodzinom ofiar i poszkodowanych.

Koniecznie przeczytaj: Są wyniki sekcji 15-latek z Koszalina. Prokuratura oficjalnie podała przyczynę wybuchu pożaru [wideo]

Czytaj też: Euro 2020: Wiemy, z kim Polacy zagrają w eliminacjach. Jeden z przeciwników budzi największe emocje [foto]

W szpitalach w Ostrawie i Karwinie w Czechach przybywa trzech górników. Stan jednego z nich określany jako krytyczny. Szef polskiego rządu zapowiedział, że uda się do z nich z wizytą. 

Kancelaria Prezydenta poinformowała, iż w związku z tą tragedią, najbliższa niedziela będzie dniem żałoby narodowej:

Warto przeczytać: Rozłam w Grupie Wyszehradzkiej? Czechy i Słowacja popierają Tuska

Podziel się