Szukaj

Tomasz Lis zgadza się z Donaldem Trumpem w sprawie oceny rządów Fidela Castro

29-11-2016 14:55
Fidel Castro Fot. Vandrad / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Po śmierci wieloletniego przywódcy Kuby Fidela Castro wielu europejskich polityków składało kondolencje. Spora część w ciepłych słowach mówiła o człowieku, który kierując się ideologią komunistyczną, doprowadził swój kraj do ruiny gospodarczej i przyczynił się do śmierci wielu ludzi.

Wystarczy przypomnieć, jak o śmierci Castro mówił przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, który Twitterze umieścił bardzo kontrowersyjny wpis: „Wraz ze śmiercią Fidela Castro, świat stracił człowieka, który dla wielu był bohaterem”.

Koniecznie przeczytaj: Nie żyje Fidel Castro. Zmarł w wieku 90 lat

Czytaj też: Samochód wiozący urnę Fidela Castro… zepsuł się na trasie pogrzebu. Wymowny symbol „dokonań” komunizmu

Z koeli Federica Mogherini, szefowa unijnej dyplomacji, nazwała Fidela Castro „postacią historyczną”, która „odeszła w czasach wielkich wyzwań i niepewności, a także wielkich wyzwań w jego kraju”.

W podobnym tonie wypowiadał się m.in. prezydent Francji Francois Hollande, który nazwał Fidela Castro „wybitną postacią XX wieku” i człowiekiem który „uosabiał kubańską rewolucję” w jej „nadziejach i rozczarowaniach”.

Zdecydowanie inne zdanie na ten temat miał amerykański prezydent elekt, Donald Trump, który po śmierci kubańskiego przywódcy napisał w oświadczeniu:

Dziedzictwo Castro to rozstrzeliwania ludzi, kradzieże, niewyobrażalne cierpienie, bieda i zaprzeczenie podstawowych praw człowieka.

Ostre dyskusje na temat oceny rządów Fidela Castro toczyły się także w Polsce. Co ciekawe, po stronie Donalda Trumpa stanął Tomasz Lis, redaktor naczelny „Newsweeka”. Publicysta, który raczej utożsamiany jest z lewą stroną sceny politycznej, na Twitterze napisał, że jeżeli chodzi o byłego przywódcę Kuby, to zdecydowanie bliżej mu do opini Donalda Trumpa.

Warto przeczytać: Donald Trump kupuje 2 dzieci – to nagranie stało się hitem! [WIDEO]

Podziel się